Taşerona Güzel Haber Çağrı Merkezi Çalışanlarına Kötü

Taşerona Güzel Haber Çağrı Merkezi Çalışanlarına Kötü

Taşeron kadro açıklamasının ardından bir çok kurum kuruluşta çalışan personel kendilerini kapsayıp kapsamadığı konusunda meraklı.

Taşeron işçiler kadro heyecanı yaşarken, konu hakkında soruları yanıtlayan ALO 170 hattı personelinin de kadro dışı kaldığı ortaya çıktı. ALO 170 çalışanları biz de iş garantisi istiyoruz dedi.

Taşeron 850 bin işçiyi kadroya almaya hazırlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bu süreçle ilgili vatandaştan gelen soruları dinleyen “ALO 170” personelinin kadro dışı kaldığı ortaya çıktı. Habertürk haberine göre  çağrı merkezi personeli araçla personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı kapsamında değerlendirildiği için düzenlemeye dahil edilmedi.

Çağrı Merkezi çalışanları Ankara, Trabzon, Aksaray, Şanlıurfa, Sivas, Bayburt, Muş ve Kütahya olmak üzere 8 ilde taşeron şirket üzerinden çalıştırılan bin 135 dolayında ALO 170 personeli var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yaptığı açıklamada, internet ve telefon üzerinden taşeron düzenlemesine ilişkin soruların alınacağını, bu kanallardan gelen sorulara yanıt verileceğini söylemişti. Aralarında 2010 yılından bu yana görev yapanların da bulunduğunu belirten çalışanlar, “Yıllardır çalışıyoruz, biz de iş garantisi istiyoruz” dedi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından tüm kamu kurum ve kuruluşlarında “araçla personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı” yoluyla istihdam edilen çağrı merkezi çalışanları da kapsam dışı bırakıldığı anlaşılmaktadır. Düzenlemenin mevcut halinde Kalkınma Ajansları, Anadolu Ajansı ve TRT gibi özel bütçeli kurumlar da kapsam dışı kalacak. Kamu İhale Kanunu Genel Tebliği’ne göre, toplam ihale bedelinin yüzde 70’i araç temini, yüzde 30’u personel için ise bu ihale “araçla personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı” kapsamında değerlendiriliyor. Düzenlemede bir değişikliğe gidilmezse şoförlü araç kiralama, yemek hazırlama gibi alanlarda taşeron işçiler aynı koşullarda Taşeron olarak devam edecekler.

İlgili Haberler

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.