Taşerona Maaş Belirlenmesini Maliye Bakanlığı Yapacak

Taşerona Maaş Belirlenmesini Maliye Bakanlığı Yapacak

Torba kanunla taşeron sorununun çözülmesi yolunda netleşen diğer bir madde maaşları Maliye Bakanlığının belirlemesi oldu.

Taşeron sorunu bu yıl bitmesi Hükümet kanadında çeşitli Bakanlar, Başbakan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

TBMM Torba kanunla taşeron işçiler için hazırlanan yönetmelik ve yükümlülükleri belirlemeye başladı. Daha önce (10) on madde kabaca tamamlanmış olup bu on madde neleri içeriyor sitemiz tarafından yayınlanmıştır.

Taşeronların en büyük ve en sorunlu olduğu konu ise maaşlarının nasıl şekilleneceği üzerinedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının ortak yürüttüğü çalışma sonucu Maliye Bakanlığı tarafından maaş belirlenmesi yönünde olarak kesinlik kazanmıştır.

Taşeronlarda ücretleri ihaleyi alan yüklenici firma şimdiye kadar belirliyor ve ödemeyi kendi yapıyordu. Çıkacak kanunla işçilerin maaşlarını Maliye Bakanlığı belirli bir tavan aralığında belirleyecek ve ödemeyi yine üstlenecek firma ödeyecektir.

720 bin taşeron işçi kadroya geçmek için yıl sonunu beklerken işçilerle ilgili düzenlemeler yapılmaya da başladı. Bu düzenlemeler arasında maaşların belirlenme şekli yer alıyor. TBMM'de ele alınan torba yasa ile taşeron işçilerinin maaşlarını Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmesi geliyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.