Taşerona Özel Sözleşme Olacak ‘Kadro Olmayacak’

Taşerona Özel Sözleşme Olacak ‘Kadro Olmayacak’

İşçi heyetinden oluşan 12 kişi 16 ile 17 Ekim 2017 tarihlerinde Ankara’da Taşeron sorunlarıyla ilgili tasarı hakkında temaslarda bulundular.

Heyetin görüştüğü kişiler şöyle: Çeşitli Bakanlıklarda görev yapan Milletvekilleri Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülay Samancı, Sevda Beyazıt Kaçar ve Celalettin Güvenç ile görüştüler.

Hükümet tarafından Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar'ı makamında ziyaret etti.

Taşeron konusunda üç formül üzerinde çalışma yürütüldüğü öğrenildi. Bütün formüllerde sözleşmeler üç yılda bir yenilenecek, iş güvencesi olmayacak. Çalışılan üç formülü sıralayacak olursak taşeron 657 tabi olacak ancak 3 yılda bir sözleşme yenilediği için kadrolu sayılmayacak, Kamuya ait özel şirket kurularak Sözleşmeli işçi alarak istihdam edilecek ve İşçi statüsünde çalışacak ancak asıl işçi olamayacak.

Üzerinde çalışılan formüller şöyle: İşçi olunması 4/E statüsünde istihdam, özel sözleşmeli memur, Özel sözleşmeli çalışan personel ve Bir şirket kurulup taşeron işçilerinin onun altında çalışması.

Yeni statüde çalışanlar 4857 sayılı İş Kanunu'na değil 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabii olacak ancak sözleşmeler üç yılda bir yenilenecek. Yani çalışanların iş güvencesi olmayacak. Personel dilerse memur sendikalarına da üye olabilecek.

İkinci formül ise; "kamuya ait bir şirket" kurulması. Tüm taşeron işçileri bu "şirket"e geçirilecek ancak "sözleşmeli işçi" statüsüyle istihdam edilecek. Üçüncü formülde de kamuda çalışan taşeron işçileri "işçi statüsü"nde kalacak ama "asıl işçi" olmayacak. Çalışan; hangi Bakanlıkta çalışıyorsa ona bağlı olacak ama sözleşmeler burada da üç yılda bir yenilenecek.

İlgili Haberler

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum