Taşeronda İşveren Devlet Olacak

Taşeronda İşveren Devlet Olacak

Yapılan bazı çalışmalar gündeme gelmeye başlıyor. 4/B lerle ilgili de çalışma yapılıyor. Taşeronda işveren devlet olacak. Beş (5) başlık netleşmek üzere işte beş başlık.

Taşeron işçilere kadro ve istihdam olarak gerekli çalışmalar devam etmekte. Bu çalışmalar gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu Başlıkların başında Kadro, Tazminat, Maaş ve Emeklilik olmak üzere (5) beş başlıkta toplanıyor.

1: Taşerona asıl işveren devlet olabilmesi için kamu kurumlarında birim oluşturularak istihdam, Maaş, Tazminat ve Emeklilik işlemlerini gerçekleştirmeleri sağlanacak.

2: Çalışan taşeron maaş işlemlerini devlet yürüttüğü üzere çalıştığı firmadan değil devlet tarafından hesaplanarak ödeme yapılacak.

3: Çalışan taşeron emeklilik hakkı dolmuş ise firma tarafından tazminatı hesaplanmayacak tazminatı ve işlemleri devlet tarafından yapılacak.

4: Emeklilik zamanı gelip gelmediğini firmayla değil devlet kanalıyla sorgulama yapılabilecek. Ayrıca emekli olabilmek için başvuruyu devlete yapmaları gerek.

5: Taşeron işçilerin her an işten çıkarılma korkusu bulunmakta. İşçilerin yönetimlerle uyumlu iş yapabilmeleri için 2 (iki) defa uyarı cezası alması halinde işine son verilebilecek.

Taşeronla devlet arasında hukuk sözleşmesi yapılarak belirli konularda taşeron çalışanının performansı gözetilecek.

Tasarıda şekil alan diğer bir konu sendika hakkıdır. 720 bin taşeron çalışanının sendikaya üye olabilmelerinin önü açılacak.

Taşeron sorunu bu yıl bitmesi planlar içerisinde. Belirli konularda çalışmayı yürüten bakanlıklar arası mutabakat bulunmakta. Sonuçlanması yıl sonunu bulacak tasarıda nelerin değişeceği ve nasıl bir yönetim şekli oluşturulacağı halen kendi içerisinde çözüm arıyor. Ayrıca çalışmalar ile ilgili 4/B çalışanlarında bazı haklar konusunda değişikliğe gidileceği söz konusudur.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum