Taşeronlar için 3. Bakanlıktan da müjde geldi

Taşeronlar için 3. Bakanlıktan da müjde geldi

Kamu kurumlarında 4/D’li taşeron işçi statüsü ile çalışan emekçilerin merakla bekledikleri konu ile ilgili olarak yeni bir gelişme yaşandı. bakanlıkların asıl kolu ile ilgili uzlaşmasına 3. Bakanlığın da katıldığı ilan edildi.

Milyonlarca taşeron işçi için yaşanan gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeronlar vasfı ile hizmet vermeye devam eden 4/D’li işçilerin merakla beklediği toplu iş sözleşmesi uzlaşı alanı belli oluyor.

Taşeronların Talepleri Karşılık Buluyor

Özellikle özlük hakları ve sosyal haklar bağlamında taleplerini sosyal medya aracılığı ve sendika sözcüleri ile ilan eden taşeronlar için 2020 TİS büyük bir önem arz ediyor. Toplu İş Sözleşmeleri masasında uzlaşı sağlanması için pazarlıklara dahil edilecek konular arasına asıl iş talebi de dahil edildi.

Asıl İş Kolu Talebi

Taşeronlar için önemli konuların başında gelen asıl koşu talebi için özellikle sendikalar aracılığı ile dile getirildikten sonra, TİS masasına oturacak olan bakanlıklar tarafından da kabul görmeye başladı. Uzlaşmalar neticesinde asıl iş kolun geçebilecek olan taşeronlar için yeni bir bakanlık daha sürece katıldı.

3 Bakanlık Sürece Dahil Oldu

Daha önce yapılan açıklamalar ile resmiyet kazanan bilgilere göre; önce Sağlık Bakanlığı ve akabinde yapılan görüşmeler neticesinde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sürece dahil edilmesi kesinleşmişti. Bugün yapılan açıklamalar ile birlikte hali hazırda uzlaşı sağlanmış iki bakanlığa bir yenisi daha eklendi. 

Adalet Bakanlığı tarafından kabul edilen uzlaşı metinlerine göre; taşeronlar ve 4/D’li işçileri kapsamak üzere asıl iş kolu talep edenlere de taleplerin karşılanacağı açıklandı. Adalet Bakanlığı tarafından bundan sonraki süreçte TİS sürecine dair bir gelişme yaşandığı alınan son karara göre imzaların atılacağı beyan edildi

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nda yer alan maddelere yapılan atıf ile Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından karar metni yayımlanmış olup; “Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de, asıl işin girdiği iş kolundan sayılır' hükmüne referans verildi ve ilgili maddede geçerli olmak üzere; iş kolu değişikliği sonrası 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren geçişlerin yapılabileceği açıklandı.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden erişebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.