Taşeronlar Kamuda Sözleşmeli Olarak Değil Kadrolu İstihdam Edilmeli

Taşeronlar Kamuda Sözleşmeli Olarak Değil Kadrolu İstihdam Edilmeli

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, konuya ilişkin açıklama yaparak, taşeron işçilerin tamamının kadroya alınacak olmasının memnuniyet verici olduğunu ancak özel sözleşmeli personel adıyla yeni bir statünün g

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Salı günü kamuda çalışan taşeronlar arasında ayırım yapılmadan herkese kadro verileceğinin açıklaması sonrası, bu konuda arka arkaya açıklamalar gelmeye başladı. Maliye Bakanı Naci Ağbal taşeron işçilerini kamuda nasıl istihdam edeceklerinin detaylarını söyledikten sonra toplumdan farklı tepkiler gelmeye başladı. Kimileri taşeron işçilerinin kamuya alınmasında şikâyetçi olurken, kimileri de taşeron işçilerin kamuda özel sözleşmeli olarak istihdam edilmesini yeterli bulmayıp kadro istemeye başladı.

Bu tartışmalara memurların yetkili sendikası olan Memur-Sen de katıldı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, konuya ilişkin açıklama yaparak, taşeron işçilerin tamamının kadroya alınacak olmasının memnuniyet verici olduğunu ancak özel sözleşmeli personel adıyla yeni bir statünün getirilmesini doğru bulmayarak yadırgadıklarını ifade etti. Tonbul, yeni statülerin çalışma hayatında yeni karmaşalara neden olacağını belirterek, Biz 4/C garabetinden kurtulmak isterken şimdi 4/E olarak tanımlanacağını düşündüğümüz yeni bir garabet çıkartılıyor diyerek tepki gösterdi. Tonbul, hükümetin taşeron işçilere kadro vaadi gibi toplu sözleşmede altına imza attığı maddelerin de arkasında durması gerektiğini söyledi. Tonbul, yaklaşık 23 bin 4/C'li, statülerinin iyileştirilmesini bekliyor. Bu konudaki taleplerimizi toplu sözleşme görüşmelerinde dile getirmiştik. O günden bugüne yürütülen çalışmalarla bu işi belli bir noktaya getirdik fakat Maliye Bakanlığı’ndan aynı gayreti göremedik. İmzalanan toplu sözleşmenin de hükümetin bir vaadi olduğu unutulmamalı. Bütçe dengeleri bozulur denilerek toplu sözleşmenin maddelerini görmezden gelmek büyük bir hata olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum