Taşeronlar ve Kamu İşçisine Verilecek! En Az 1.100 TL

Taşeronlar ve Kamu İşçisine Verilecek! En Az 1.100 TL

Yüzbinlerce taşeron ve kamu işçisine verilen tediye ödemelerinin ikinci ödeme takvimi belli oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ardından tüm gözler ödemelerin yapılacağı tarihe çevrildi.

2021 yılına girmemiz ile birlikte işçilerin gözü kulağı halk arasında ikramiye olarak da bilinen ilave tediye ödemelerinde. 2021 yılına ilişkin tediyelerin ilk taksiti 29 Ocak'ta işçilerin hesaplarına yatırılmıştı. Şimdi ise gözler ikinci taksit ödemesinde.

Toplam 52 gün olan ikramiyeler 4 eşit taksit şeklinde 13'er günlük olarak hesaplanarak işçilere ödeniyor.

2021 yılı için ikinci Tediye Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak

Toplam 52 gün olarak hesaplanan ikramiyeler 4 eşit taksit şeklinde 13'er günlük olarak hesaplanarak işçilerin hesaplarına yatırılıyor. Cumhurbaşkanı kararına göre; ikramiyenin birinci yarısı 29 Ocak'ta işçilere ödendi. 2021 yılının 2. ikramiyesi ise 11 Mayıs 2021 tarihinde ödenecek.

Bu işçilerden maden işletmelerinin münhasıran yeraltı işlerinde çalışanlarına ise bu yıl yapılacak ilave tediyenin tamamı 24 Aralık 2021 tarihinde verilecek.

2021 yılının ikinci yarısında Cumhurbaşkanı kararıyla işçilere 26 günlük ödeme daha yapılacak.

İkramiye brüt ücretten üzerinden hesaplanıyor ve bu tutardan, SGK primi ile gelir ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. En düşük ödeme 1.100 TL olacak. Bu yıl asgari ücretle çalışan işçiler 52 gün üzerinden 3 bin 650 lira civarında ikramiye alacak.

İlave Tediye ne demektir

6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve bütün kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır.

Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir..

Kimler Tediye Ödemesi Alabilecek

52 günlük ikramiye ödemeleri her işçiye verilmiyor. 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:

Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,

Kamu iktisadi teşekkülleri

Genel ve katma bütçeli kurumlar,

Özel bütçeli idareler,

Belediye ve özel idareler "hizmet akdi" ile çalışan işçiler.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.