Taşeronların ve Özelde Çalışanların 2017 İzin Süreleri

Taşeronların ve Özelde Çalışanların 2017 İzin Süreleri

4857 Sayılı İş Kanununa Göre Çalışanların ve Taşeron İşçilerin 2017 Yılı İzin Sürelerini Sizler İçin Hazırladık. Yeni İş Arama İzni, Yıllık İzin, Analık Ve Süt İzni, Evlilik İzni, Babalık İzni, Ölüm İzni.

Taşeron işçilerin ve 4857 sayılı İş Kanununa göre çalışanların 2017 izin sürelerini sizler için bir araya getirdik.

Yeni İş Arama İzni: Çalışanlara yeni bir iş bulması için günde iki saatten az olmamak kaydıyla izin verilir. İşçi bu izni ister günlük, isterse de toplu halde işten ayrılma gününden önce kullanabilir. 

Yıllık İzin: İşçilere verilecek olan yıllık ücretli izin süresini ifade eder. Bir yıldan az çalışanlara yıllık izin verilmez. 5 Yıla kadar çalışanlara 14 gün, 5 ile 15 yıl arasında hizmeti olanlara 20 gün, 15 ve daha fazla hizmeti olanlara 26 gün yıllık izin verilir. Yeraltı işlerinde çalışanlara 4 gün fazla izin verilir. Yıllık izin hakkından vazgeçilemez.

Analık İzni: Hamilelik süresince kadın çalışana kontroller için izin verilir. Kadın çalışan toplam 16 hafta ücretli analık izni hakkı vardır. Bu süre sonunda çalışan isterse 6 ay kadar ücretsiz izin alabilir.

Süt İzni: Kadın çalışana 1 yaşından küçük çocuğunu emzirmesi için günde toplam 1 buçuk saat süt izni verilir. Çalışan süt iznini ne zaman kullanacağına kendisi karar verir.

Evlilik İzni: Evlenen işçi çalışana toplam 3 gün evlilik izni verilir. Babalık İzni: eşi doğum yapan işçi çalışana toplam 5 gün babalık izni verilir. Ölüm İzni: ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde çalışan işçiye toplam 3 gün izin verilir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum