TBMM’de Sosyal Medya Kanunu Onaylandı

TBMM’de Sosyal Medya Kanunu Onaylandı

Son günlerde büyük tartışmalara yol açan sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun teklifi Ak Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla yasalaştı. Resmi Gazete’de yayınlanarak onaylanan kanun yürürlüğe girmiş olacak.

Sosyal medya düzenlemesi uzun zamandır ülkemizin gündemini meşgul eden konuların başında geliyordu. Kimileri bu düzenlemenin gerekli olduğunu ve dünyada ki birçok ülkede bunun çok daha katı örneklerinin olduğunu savunurken kimileri ise bunun bir sansür düzenlemesi olduğunu savunuyordu.

Tüm bu tartışmalar eşliğinde bu sabah itibari ile TBMM’de yaşanan hararetli tartışmalar ile birlikte ülkemizdeki sosyal medya platformları ile ilgili yasal düzenleme kabul edilmiş oldu. Bu yasal düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ve Resmi Gazete ’de yayınlanması ile birlikte resmen yürürlüğe girmiş olacak.

Sosyal Medya Platformlarına Temsilci Bulundurma Zorunluluğu Geliyor

Yasalaşan sosyal medya düzenlemesine göre Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleme mecburiyetine tabi tutuluyor. Belirlenen bu temsilcinin iletişim bilgilerine herkesi rahatlıkla görebileceği ve doğrudan erişebileceği şekilde internet sitesinde yer verilmesi gerekiyor. Yasa ile sosyal ağ sağlayıcı olarak tanımlanan sosyal medya platformları belirledikleri temsilcinin kimlik ve iletişim bilgilerini BTK’ya bildirme zorunluluğu bulunuyor.

Belirlenen temsilcilerin gerçek kişi olarak belirlenmesi durumunda Türk vatandaşı olması zorunlu bulunuyor. Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal medya platformları,  bu durumu BTK’ya iletme zorunlulukları bulunuyor.

Gerçekleşen bildirim ile birlikte 30 gün içinde temsilci belirleme zorunluluğunun hayata geçirilmemesi durumunda sosyal medya platformlarına, BTK Başkanı tarafından 10 milyon lira idari para cezası verilebilecek. Verilen cezayı ödemeyen ve yükümlülüğünün yerine getirme noktasında direten platformlara 30 milyon lira daha idari para cezası verilebilecek. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal medya platformlarına çeşitli engelleme cezaları verilecek ve en son olarak internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 oranında daraltılması için sulh ceza hâkimliğine başvurabilecek.

48 Saat İçerisinde Cevap Verme Zorunluluğu

Bu yasal düzenleme ile birlikte bundan böyle Sosyal ağ sağlayıcı, ‘içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi’ ile ‘özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesini’ gerektirecek içeriklere yönelik kişiler tarafından yapılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermekle yükümlü olacak. Platformlardan eğer bu talebe olumsuz bir cevap gelirse bu cevap gerekçesi ile birlikte sunulacak.

Ayrıca bu düzenleme ile Hukuka aykırılığı hakim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, bildirime rağmen 24 saat içinde içeriği çıkarmayan veya erişimi engellemeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların tazmin edilmesinden tamamı ile sosyal medya platformu sorumlu oluyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.