Temmuz’da 20 Yaş Üzeri Herkes Aşılanmış Olacak

Temmuz’da 20 Yaş Üzeri Herkes Aşılanmış Olacak

Aşılama çalışmalarının hızla devam ettiği ülkemizde Sinovac ve Biontech aşıları kullanılmaktadır. Sinovac aşısının 2 inci partisi yolda. Biontech aşısı ise Haziran ayında 22 ve Temmuz ayında 30 milyon doz gelecek.

Ülke nüfusunun %70’i aşılandıktan sonra Eylül ayı sonrasında kitle bağışıklığına geçilecek. Suputnik V aşısının patentinin alınması ve Ülkemizde üretilmeye başlamasıyla beraber aşılama çalışmaları hız kazanacak.

Eylül ayında kitle bağışıklık

Çinli Sinovac aşısının 2 inci parti aşıları önümüzdeki hafta ülkemize gelmiş olacak. Temmuz ayında 20 yaş üstü herkes aşılanmış olacak. Böylelikle ülke nüfusunun %70’lik kısmı aşılanmış olacak. Bu aşamadan sonra Eylül ayı sonrasında kitle bağışıklık aşamasına geçilecek.

Sağlık Bakanlığı ile Pfizer/Biontech arasında yapılan görüşmelerden sonra 2 ay içinde gelecek olan Biontech aşısının miktarı 30 milyon doz oldu.

2 doz 5 - 8 hafta arayla yapılacak

Böylelikle 2 ay içinde toplam 52 milyon doz Biontech aşısı ülkemize gelmiş olacak. 26 milyon vatandaşımız 2 doz Biontecg aşılarını 6 – 8 hafta arayla olabilecek.

Sputnik v ülkemizde üretilecek

Sputnik V aşısının ilk sevkiyatı 2 hafta içinde yapılacak. Kademeli olarak Aralık ayına kadar toplam 50 milyon doz aşı gelecek. Ayrıca Sputnik V aşısının üretimi Türkiye'de de yapılacak. Yüzde 90'ın üzerinde etkinliği olduğu belirlenen aşının yüksek hacimli üretimine ise yaz ortasında başlanacak.

BioNTech, Sinovac ve Sputnik V aşıları Haziran - Temmuz aylarında ülkemizin dört bir yanındaki hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde yapılacak. Temmuz ayı itibarıyla ülkemizde 20 yaş üstü herkes aşılanmış olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum