TEOG 2018 Yılı Yeni Uygulaması (Merkezi Sınav)

TEOG 2018 Yılı Yeni Uygulaması (Merkezi Sınav)

TEOG yerine getirilen yeni sistemde merkezi sınavın açık uçlu soruları belirleyecek. TEOG Okul ortalamalarıyla beraber %30 merkezi sınav sonucu etkili olacak.

TEOG uygulamasının kaldırılmasının ardından yeni sistemde neler var sorular hem öğrenci hem veliler merakla sistemin açıklanmasını beklemekte.

Başbakan Binali Yıldırım ve Bakan İsmet Yılmaz yeni sistem ile ilgili yaptıkları açıklamalar ile yeni sistem şemasını kamuoyuna sunmuş bulunmaktalar. İşte açıklamalar ile ilgili bazı yeni sistem detayları.

Bir Öğrencinin Ortaokul boyunca başarı not ortalamasının yüzde 70 ve Merkezi sınav kapsamında yapılacak sınavın yüzde 30 sınavda etkili olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığının belirleyeceği komisyon merkezi sınav sonuçlarını değerlendirecektir.

Bu yıl ilk defa uygulanacak olan açık uçlu sorular dikkat çekiyor. Başbakan Binali yıldırım ve İsmet Yılmaz’ın açıklamalarından anlaşılacağı üzere ana belirleyici açık uçlu sorular olacak.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Yeni Sistemle ilgili açıklaması şöyle: Öğrencilerin 5, 6, 7 ve 8'ci sınıf notları ortaokul yıllık başarı notu tespit edilecek. Bu notun yanı sıra öğrenciler, açık uçlu sorulardan oluşacak merkezi sınavlara kendi okullarında girecekler. Öğrencilerin liseye yerleştirilmesinde 4 yıllık başarı notu yüzde 70 ve merkezi sınav sonuçlarında aldığı not ise yüzde 30 oranında etkili olacak. Bu formülle liseye yerleştirme puanı hesaplanacak ve öğrenciler bu puana göre tercih yapacaklar.

Bakan İsmet Yılmaz’ın açıklaması şöyle: Yeni sistemle birlikte Ortaokul başarı ana belirleyici olacağı için sınav stresi nedeniyle başarılı olamayan öğrencilerin mağduriyeti giderilmiş olacak. Açık uçlu soruların uygulanacağı sisteminde öğrencilerin kağıtlarını MEB tarafından oluşturulacak komisyonlar tarafından değerlendirilecek. Öğrencilerin cevap kağıtlarını komisyona isim ve kimlik bilgileri gizli olarak iletilecek. Böylece torpil ve usulsüzlüklerin önüne geçilmiş olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.