TEOG Göçleri Başladı

Jet hızıyla kaldırılan TEOG sonrası ailelerde göç başladı. Peki ya maddi durumu yetersiz olan öğrenciler ne yapacak? Başarılı ama parası olmayan çocukların okuma hakkı olmayacak mı?

İşte bu sorular torpilden uzak olan kişilerin kafasını kurcalarken, velilerde şimdiden çocuklarını iyi bir okulda okutmak için taşınma hazırlıkları başladı. Özellikle büyükşehirlerde evlerini kiraya vererek merkez ilçelerde ev arayışına girenlerin sayısı arttı. 

Peki fakir ama başarılı öğrenciler ne yapacak? Diploma notu yüksek bile olsa özel okullara başvurmak için Ağrı’dan İstanbul’a gitme imkanı olmayacak olan çocuklar okuma şansını da kaybetmiş oldu. Çünkü yeni sisteme göre herkes ikamet ettiği ilçelerdeki okullara kayıt olabilecek. 

3 Etkene Dikkat Edilecek

Öne çıkan öneriler arasında diploma notuna göre yerleşme, özel okullara sınavla öğrenci alma ve kategorik eşleştirme gibi yöntemler kullanılacak. Ancak bu yöntemlerin her biri torpilin önüne geçecek yöntemler değil. 

Yani herhangi bir okulda tanıdığı olan veli, çocuğunun diploma notu düşük bile olsa bu okula çocuğunu kaydettirme lüksüne sahip olacak. Bu da eğitimde fırsat eşitliğinin önüne geçecek olan engellerden biri. Özellikle ikamet dışı okullarda eğitim görmek isteyen çocukların aleyhine işleyecek olan bu konu birçok kişiyi mağdur ederken birçok kişiye de haksız bir diploma kazandırmış olacak. 

Okula gitmek için kilometrelerce yol kat eden ve özel okulların sınavına girmek için yüzlerce lira harcama imkanı olmayan çocuklar bu sınavlara giremeyecek. 

Fakir Öğrencilere Haksızlık

Bir öğrenci büyükşehirlerden birine sınava girmek için gittiğinde ve yanında da bir veli olduğunda en az 400 lira yol parası ayırmak zorunda. Bunun yemesi içmesi, diğer ihtiyaçları dahil olmasa da bu miktar çok fazla ve büyük bir öğrenci kitlesi bu parayı bulamadığı için sınava giremeyecek.
 
Test Sisteminin Kalkması da Sakıncalı

Ucu açık soruların sorulacağı ve test sisteminin kalkacağı sınavda kimin bu cevapları değerlendireceği konusu da oldukça riskli. Yani sınavın değerlendirilmesi de torpile ve öğrenci kayırmaya açık bir sistem. Tüm bu gelişmelerin üniversiteye giriş sınavı ve diğer sınavlar için de dikkate alınacağı düşünülürse, eğitimde oldukça farklı sonuçlar alınması söz konusu olabilir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum