Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

TEOG Kaldırıldı Yeni Sistemin Avantajları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği üzerine TEOG kaldırıldı kafalara yüzlerce soru işareti yer almaya başladı. Peki yeni sistemin avantajları, dezavantajları neler?

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren TEOG sınavının kaldırılması birçok soruna neden oldu. Eğitimcileri ikiye bölen sistemle ilgili çekincelerin varlığı birçok kişiyi sınav stresinden kurtardı. Özellikle bu yıldan itibaren geçerli olması planlanan ilgili değişiklikler birçok şeyi de değiştirecek. 

Parası Olmayan Özel Okula Gidemeyecek Mi?

Başarılı olup parasız olan öğrencilerin özel okula gitme şanslarının olup olmayacaklarını merak eden eğitimciler bu konuda ikiye bölündü. Özel okulların en az 600 lira masrafı olurken, devlet okullarında bu miktar oldukça düşük. Bu yüzden eğitimde eşitsizlik söz konusu oluyor. 

Okulların öğrenci alımı konusunda “torpil” ile çalışacağı düşünülürken birçok özel okul sahibi de şimdiden bu iddiaları reddetme eğiliminde. Özellikle büyükşehirlerden uzakta yaşayan çocukların özel okullarda eğitim görebilmelerini mümkün kılan TEOG’un kaldırılması bu öğrencilerin bu özel okullara girmesini de engelleyecek. 

Sınava girmek için yapılacak olan masraflar, yol parası giderleri gibi bir sürü ek maliyeti olacak olan bu durum birçok öğrenciyi iyi okullarda okuma hakkından edecek. Tabi özel okulların da ek gelirler kazanması mümkün olacak. 

Özel Okullara Yeni Kazanç Kapısı

Kendi sınavını düzenleyecek olan özel okulların da sınav ücreti adı altında birçok ödeme talep etmeleri söz konusu olabilir. Özellikle il dışından gelen öğrenciler için zor olacak olan bu durum eğitimde fırsat eşitsizliği konusunu ortadan kaldırabilir. 

TEOG Yerine Nasıl Öğrenci Seçilebilir?

Önümüzdeki günlerde üniversite sınavının da kaldırılacağının sinyallerinin verilmesi, birçok kişinin öğrenci seçme sisteminin ne şekilde düzenleneceğini de merak etmesine yol açtı. Bu durumda öğrencinin eğitim ve bilgi, ilgi alanı gibi etkenlerine göre değişecek olan okul seçme sürecinin de kaliteli eğitim odaklı olması tercih edilebilir. Aksi halde bu durum büyük sorunlara neden olabilir.

korkmazhanifi@yandex.com

Önceki ve Sonraki Yazılar