Tıbbi Sekreterler Hizmet Alımları İle Alınacak

Tıbbi Sekreterler Hizmet Alımları İle Alınacak

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile bundan sonra hizmet alımlarında tıbbi sekreter mezunlarının alınacağı karara bağlandı. Tıbbi sekreter konulu genelge yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sağlık mezunları alımları artması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığımız 14/04/2017 tarih ve E.99-617 sayılı 2017/06 sıra ( Tıbbi Sekreter İstihdamı ) konulu genelge yayımlanmış olup yürürlüğe girmiştir.

Genelgede tıbbi dokümantasyon, sağlık kurulu, tıbbi arşiv, hasta kabul, polikliniklerin hasta katlarında tıbbi kayıtların tutulması veya deşifre edilme hizmetlerinde tıbbi sekreterlik ve dengi okullardan mezunlar.

Tıbbi sekreter unvanı almış olanlar istihdam edilecektir. Karara göre tıbbi sekreter personel istihdamında öncelik hakkı ön lisans mezunlarına verildi. Fakat tıbbi sekreter personel istihdamında ön lisans mezunlarının yetersiz olduğu durumlarda orta öğretim mezunu ilgili okullardan mezun olmuş sekreterler istihdam edilecektir.
Hastanelerin hizmet alım ihalelerinde bu karar ile yataklı tedavi kurumları işletmesi yönetmeliği 160’ıncı maddesinde tanımı bulunan görevler yürütmek sadece tıbbi sekreterlerin istihdam edilebileceği hükmü yer almaktadır.

Genelgenin uygulanması  tıbbi sekreter alımlarında başlıca işlerin yürütülmesi şu şekilde olacaktır. Tıbbi dokümantasyon, sağlık kurulu, hasta kabul birimleri, tıbbi arşiv yazışmaların yürütülmesi kayıtların tutulması gibi hizmetleri yerine getirmek.

Uygulamada hizmet alımı ihaleleri yüklenici firma vasıtasıyla çalıştırılacak olan işçilerin nitelikleri yapacağı işler ve unvanlar genelge açık bir şekilde yazılmış olup bu doğrultuda firma ve çalışanlar hareket edebilirler.

Hizmet alımlarında bahsi geçen ihale dokümanları oluşturulurken bundan böyle yayımlanan genelge doğrultusunda hareket edebileceklerdir. İhale dokümanları firmalar ve kurumlar tarafından oluşturulurken birliklerde ve bağlı sağlık kuruluşlarında mevcut hizmet alımlar kapsamında çalıştırılan işçiler mezuniyetleri durumları  göz önünde bulundurulacak.

Yayımlanan genelge hükümleri ile firmalar veya kurumlar iş akdi devam eden ihale süreci sürerken her hangi bir neden ile genelgeyi bahane ederek, mezuniyetini bahane ederek işten çıkarılması kesinlikle istenilmeyecektir.

Genelgeye ulaşmak için Tıklayınız.

2490-009.jpg

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum