TMY Yaş Sınırı Öğrenim Düzeyi Aranmaksızın istihdam edilecek

TMY Yaş Sınırı Öğrenim Düzeyi Aranmaksızın istihdam edilecek

TBMM ye gönderilen Hükümet’in hazırladığı pakette Yaş şartı ve Eğitim seviyesi aranmaksızın memur olarak istihdam edilmesi yer alıyor. Tasarı Paketi Hazır.

Hükümet 130 maddelik ekonomik paketinde yer alan torba yasada İstihdam alımlarında değişiklik yapılmasında yer alıyor. Alımlar gerçekleştirilirken izlenecek yol belirtiliyor.

TMY (Terörle Mücadelede Yaralanan) Gazilerin (15 Temmuz Malulleri) Kamu Kurumlarına alımlarıyla ilgili değişiklikler yapıldı. Hazırlanan pakette 15 Temmuz malulü eğitim seviyesi nedeniyle yaşadığı mağduriyet giderilmeye çalışıldı. Terör mağdurları yaş sınırı aranmadan istihdam edilecek tasarısı’ da yer almaktadır.

Bilindiği üzere Terör Mağdurları ve yakınları istihdam edilirken eğitim seviyelerine göre Devlet kurumlarına alımları yapılmakta. Eğitim düzeyi İlkokul, Ortaokul ve Lise olunca Yardımcı Hizmetler Sınıfından (Hizmetli gibi) alımlar yapılmaktadır. Önlisans ve Lisans mezunları Genel İdari Hizmetler Sınıfından (Memur) olarak alımlar gerçekleşiyor. Hükümet’in tasarısında yer alan 15 Temmuz Malulleri için İlkokul, Ortaokul ve Lise mezunları Genel İdari Hizmetler sınıfından yani (Memur) olarak istihdam edilecektir.

Tasarıda (Eylül) Okul ve hastaneler artık su faturası için ödeme yapmayacak. Üniversite yurdunda dört yıl sınırına son veriliyor. Fatih Projesi'nde mobil telefon aboneliğine vergi istisnası yapılacak. Uçaklarda uçuş sırasında silahlı özel güvenlik uygulaması getiriliyor. Genç girişimcilere KOSGEB ve diğer kuruluşlarca fon arttırılacak.

TMY ilkokul, ortaokul ve lise mezunu olan 15 Temmuz gazilerinin sözleşmeli olarak ya da hizmetli kadrosundan istihdam edilmesi sorun olarak görülüp bu engel aşılması giderildi. Bu okullardan mezun olan gaziler de artık memur olabilecek. Terör mağdurlarına istihdamda yaş sınırı kaldırıldı. Ana, baba veya kardeşlerin istihdam hakkını kullanamaması durumunda çocuklardan ikisi de bu haktan faydalanacak.

Yaş sınırı ve mezuniyet özelliği (Terörle Mücadelede yaralanan 15 Temmuz mağdurları için) ortadan kaldırılarak Memur statüsünde istihdam edilecekler.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.