Trafik Cezası Öğrenim Kredisi ve Vergi Affı

Trafik Cezası Öğrenim Kredisi ve Vergi Affı

6736 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Yayınlandı. Yayınlanan Kanun ile vergi, öğrenim kredisi ve trafik cezaları affı söz konusu. Başvurular Ne Zaman.

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan 6736 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu Kanun ile kimler ne zaman, nasıl faydalacak.

Maliye Bakanlığının çalışmaları sonucunda vergi afları, trafik afları ve öğrenim kredisi afları vergi daireleri ve mal müdürlüklerince yapılandırılarak taksit veya peşin olarak ödenecektir. 2014 Nisan ayında çıkan vergi affı kanundan faydalanmış olan vatandaşlar 2016 torba yasa ile vergi affı Kanunu’ndan faydalana bilecektir.  

Öğrenim kredisi kullanmış olup (2014 yapılandırmalar dahildir)  halen ödemeyenlerin üzerine işleyen faizin tamamı, ana paranın %50’ si hesaplanmayacaktır. Ana paranın %50’ si artı enflasyon farkı eklenerek tekrar yapılandıra bilir veya ödeye bilirler. Ancak hazırlıkların yapısı Eylül ayında tamamlanması beklenmektedir. Vatandaşlar sıkıntı yaşamaması adına Eylül ayını beklemeleri daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Ödemeler ise 2 ayda bir  olup 6, 12 veya 18 taksit seçenekleri bulunmaktadır.  

Trafik cezaları konusunda en önemli husus: Trafikte Mahkemelerin adli para cezalarını kapsamadığı örneğin içkili araç kullanma gibi doğan para cezaları bu kapsam dışındadır. Ancak kırmızı ışık ihlali, kemer takmama cezası ve radar cezaları bu kapsam dahilinde olup 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurmaları halinde borç faizleri silinecek olup enflasyon farkı eklenerek 6, 12 veya 18 taksit halinde ödeme yapabileceklerdir. 

6736 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile vergi affında vergilerinin vermekte zorlanan vatandaşlara da kolaylık sağlanmıştır. Vergisini ödeyemeyen bir vatandaş bu kanundan faydalanarak faiz indirimi ve taksit seçenekleri ile daha rahat ödeme yapabileceklerdir. Bugüne kadar işleyen faizlerin silineceği kalan ana paraların ise enflasyon farkı hesaplanarak 6, 12 veya 18 taksitler halinde 2 ayda bir ödemeli olarak 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurmaları gereklidir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum