TRT’ye Atanma Şartlarında Değişiklik Yapıldı

TRT’ye Atanma Şartlarında Değişiklik Yapıldı

24 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan ve 30106 sayılı Resmi Gazete’ye göre TRT’de bazı kadrolara atanma şartında değişiklik yapıldı. Atama şartları dışında TRT yeterlilik sınavı için de bazı düzenlemeler yapıldı. İşte TRT’ye başvurmak için gereken yeni şar

TRT Genel Müdürlüğü 17 kadro için atama şartlarında değişiklik gerçekleştirdi. Ayrıca yeterlilik sınavı da başka bir yönetmelikle değiştirilmiştir.

TRT’ye başvuracak personelin yeterlilik sınavına başvurabilmesi için bazı şartlar gerekmektedir: Prodüktör alımı için Yardımcı Prodüktör olarak en az 2 yıl çalışmış olmak, Muhabir alımı için Stajyer Muhabir olarak en az 2 yıl çalışmış olmak, Spiker alımı için Stajyer Spiker olarak en az 2 yıl çalışmış olmak, Kameran alımı için Kamera Asistanı olarak en az 2 yıl çalışmış olmak, Sanatçı alımı için Stajyer Sanatçı olarak en az 2 yıl çalışmış olmak gerekmektedir.

Yeterlilik sınavına giriş şartları dışında TRT’ye yapılacak olan atamalar için şartlar da değiştirildi. İşte yeni şartlara göre adaylarda aranan özellikler:

Koruma ve Güvenlik Grubu Şefi kadrosuna kurum dışından atama olayı kaldırılmıştır. Yeni değişikliğe göre, bu unvana ulaşmak için kurum içinde yükselerek atama yapılması gerekmektedir. Başmimar alımında değişiklik olarak mimar kadrosunda en az 6 yıl çalışmış olmak ve diğer kamu kurumlarında başmimar unvanı elde etmiş olmak şartı eklenmiştir.

Dramaturg alımı için 2 yıllık yüksekokul mezunlarından yapılabilen atama şekli kaldırılmıştır. Kamera asistanı alımı için de 2 yıllık yüksekokul mezunlarından artık atama yapılmamaktadır. Kameraman, spiker ve muhabir, yapım ve yayın görevlisi, yapım ve yayın elemanı alımı için kurum dışından atama ve 2 yıllık yüksekokul mezunlarından atama olayı kaldırılmıştır. Kameraman, spiker ve muhabir, yapım ve yayın görevlisi ataması için kurum içi yeterlik sınavı yapılacaktır.

Prodüktör ve Yardımcı Prodüktör alımında fakülte veya en az 4 yıllık yüksek okul mezunu olmak şartı eklenmiştir. Atamalar yeterlik sınavıyla gerçekleştirilecektir. Stajyer spikerlik, sivil savunma uzmanı ve stajyer muhabir kadrolarına 2 yıllık yüksekokul mezunlarından atama yapılabilir maddesi artık kullanılmamaktadır.

Teknik Yönetmen, Yönetmen ve Seslendirme Yönetmeni kadrolarında tecrübe şartında değişiklik yapılmıştır. Prodüktör, Spiker, Muhabir, Yönetmen, Dramaturg, Montajcı, Efektör, Işıkçı, Animatör, Başmühendis, Başteknisyen, Tekniker, Yayın Arşiv Çözümleyici, Yayın Şefi, Strateji Uzmanı gibi kadrolarda en az 1 yıl çalışmış olma şartı getirilmiştir. 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum