TSK Kanunda Değişiklik! Resmi Gazetede Yayımlandı

TSK Kanunda Değişiklik! Resmi Gazetede Yayımlandı

Bugün tarihli Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik kapsamında, 7281 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun vatandaşlara duyuruldu.

5 Mart 2021 tarihli Resmi Gazetede, Türk Silahlı Kuvvetleri personel kanununda yapılan değişiklikler yayımlandı. Kanunda yapılan değişiklikleri detaylarıyla haberimizde inceliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 40’ın maddesinde yer alan, “Subay, askeri memur ve gedikliler” ibaresi değiştirilerek, “Subay, askeri memur, gedikliler ve uzman erbaşlar” şeklinde düzenlendi. Ayrıca ilgili maddenin ilgili bendine, “Uzman erbaşlar 55 yaş” eklenmiş, maddenin (e) fıkrasında “Uzman erbaşlardan” ibaresi eklenmiş ve maddenin II. Bendine “60 yaşını geçmemek kaydıyla” ibareleri eklenmiştir.

Düzenlenmeden önceki kanunda yer alan “Uzman jandarma ve” ibaresi düzeltilerek, “Devlet memuru olarak istihdam edilip emekliliğe hak kazananlar dahil” şeklinde ekleme yapıldı.
211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunun 104’ünce maddesine, “Kiraya verilen ya da üçüncü şahıslara işlettirilen kısımları hariç olmak üzere askeri kantinlerin elektrik, su ve yakacak giderleri genel bütçeden karşılanır” ibaresi eklendi.

926 sayılı TSK Personel Kanununda bulunan “subaylığa engel hali görünen” ibaresinin sonuna, “Deneme süresinin sona ermesinden önce temin şartlarını taşımadığı anlaşılanlar ya da bu şartları kaybedenler” eklemesi yapıldı.

926 sayılı kanunda yer alan, ikinci ve üçüncü cümleler şu şekilde değiştirilmiştir:
“Bu eğitimlerde başarı gösteremeyenlerin, eğitimi tamamlamadan önce temin şartlarını taşımadığı anlaşılanların veya temin aşamasındaki şartları kaybedenlerin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişikleri kesilir. Geçici sağlık nedenleri ile başarı gösteremeyenler bir sonraki dönem eğitimine katılırlar. Bunlardan ikinci dönem eğitimde her ne sebeple olursa olsun başarı gösteremeyenlerin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişikleri kesilir.”

“Sağlık nedenleri ile başarı gösteremeyen personeller hariç, TSK ile ilişkileri kesilenlerden aylıkları dışında Devletçe yapılan masraflar, kanuni faizleriyle birlikte tahsil edilir”

TSK kanununda yer alan, Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler dernekleri ile ilişkili kanunun adı değiştirildi. Kanunun yeni isimi, “Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Emekli Uzman Erbaşlar, Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Dernekleri Hakkında Kanun” olarak düzenlendi.

Aynı kanunda yapılan değişiklik ile “Muharip Gazi – Malül Gazi” tanımında yer alan “Türk Silahlı Kuvvetleri” ibaresinden sonra, “Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı” yazısı eklenmiştir.

2847 sayılı kanunun ilgili bent ve fıkrasında yapılan değişiklik ile “Türk Silahlı Kuvvetlerinden Emeklilik” ibaresi değiştirilmiş, yerine “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından Emeklilik” ibaresi eklenmiştir.

Aynı kanun üzerinde yapılan değişiklikle, “Ayırma işlemine tabi tutulanlar” ibaresi değiştirilerek, yerine “Sözleşmeleri feshedilenler ile kamu görevinden çıkarılanlar” ibaresi eklenmiştir.

Değiştirilen ve revize edilen kararların, Cumhurbaşkanlığı görüşü ve onayında yapıldığı da ayrıca belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.