Türk Mühendisler Yaptı! Virüsü Yüzde 97 Yok Ediyor

Türk Mühendisler Yaptı! Virüsü Yüzde 97 Yok Ediyor

Türk mühendislerin 4 yıldır üzerinde çalıştığı ve gelinen aşamada üretimine başlanan elyaf yarım saat içinde virüsü %97,48 etkisiz hale getiriyor.

Yalova ilinde Aksa Akrilik Ar-Ge merkezinde 4 yıldır yürütülen proje sonucunda geliştirilen, çinko içerikli elyaf üretimine başlandı.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen antimikrobiyal özelliğe sahip ve çinko içerikli akrilik elyaf, içinde bulunduğumuz süreç için umut verici bir çalışma olarak değerlendirilmektedir.

4 yıl süren bir çalışmanın sonucu

Çinko içerikli antimikrobiyal elyaf’ın Üretici firması, ürünün tekstil başta olmak üzere birçok alanda kullanılmasını hedeflediklerini dile getiriyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Aksa Akrilik'in Pazarlama Müdürü Atakan Koru, projenin 4 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirtti.

Yarım saatte etkinlik gösteriyor

Test ve üretim aşamasında birçok farklı metotların denendiğini ifade eden Koru, "Çinko bazlı elyaf içerisine hapsederek oluşturduğumuz elyafın hem çevresel hem de sağlık açısından en iyi performansı gösterdiğini belirledik. Yaptığımız en son testlerde 'Everfresh' elyafın koronavirüse karşı yarım saatte yüzde 97,48 etkinlik gösterdiğini belgeledik." Açıklamasında bulundu.

Maske dahil bir çok alanda kullanılabiliyor

Antimikrobiyal özellikli ve çinko içerikli Elyafı maske kullanımı dahil ev tekstili, giyim gibi birçok alanda kullanabildiklerini söyleyen Koru, "Dikkat çekmek istediğimiz diğer bir konuda toplu kullanım alanları. Yurt, cami, otel gibi ortak kullanım alanlarında kullanılabilir. Ortak kullanım alanlarında Everfresh'in hijyen beklentilerini karşılayacağını, hatta öteye taşıyacağını düşünüyoruz. Biz çinkoyu elyafın içerisine hapsediyoruz. Ürünümüz kesinlikle bir püskürtme veya yıkama işlemi değildir. Defalarca yıkadıktan sonra, ürünü almanızdan yıllar geçmesine rağmen ürün etkinliğini göstermeye devam edecek. Bu bizi benzersiz kılan özelliklerden sadece bir tanesi. Bunun özellikle ortak kullanım alanlarında kullanılan ürünlerde çok etkili olacağını düşünüyoruz. Yurt, otel, cami gibi alanlarda halıların, döşemelik kumaşlar, metro koltukları gibi alanlarda toplum sağlığına katkı sunacağı görüşündeyiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum