Türkiye’de Efsane Cuma Verileri

Türkiye’de Efsane Cuma Verileri

Her yıl kasım ayının 4. Cuma günü Efsane Cuma olarak nitelendirilmekte ve büyük alışveriş çılgınlıkları yaşanmaktadır.

Son senelerde ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu uygulama bu sene zirveye yükseldi. Öyle ki Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan verilere göre 24 kasım gününde kartla yapılan alışverişlerin toplam 2,45 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu rakam ise geçtiğimiz yıl aynı günle kıyaslandığında %30 oranında artış gerçekleştiği görülmektedir. 

İnternetten Alışveriş Artıyor

Efsane Cuma günü vatandaşların istediklerine daha kolay erişebilmeleri için internet üzerinden de alışveriş yapılmasına imkan tanınmaktadır. Bu kapsamda toplam alışveriş miktarının dörtte birinin internet üzerinden gerçekleştiği BKM’nin verilerinden anlaşılmaktadır. İnternet üzerinden yapılan kartlı ödemelerin toplam miktarı 565 milyon lira olarak kayıtlara geçti. Bu rakam da geçen senenin aynı günü ile kıyaslandığında rakamın iki katına çıktığı gözlemlenmektedir. 

Bir diğer ilginç veri ise toplam yapılan harcamalar arasında internet harcamalarının oranını gösteren veridir. Türkiye ortalaması %23 olarak gerçekleşirken en yüksek il olan Kocaeli’nde bu rakam %33 olarak gerçekleşmiştir. Kocaeli’nin arkasından ise Kırıkkale ve Iğdır illeri %31’lik bir oranla yer almıştır. 

Efsane Cuma günü en çok alışveriş yapılan sektörlerin başında ise teknoloji ürünleri geldi. Bu sektörü giyim ve hizmet sektörleri takip etti. Her ne kadar bazı kesimler tarafından tepki ile karşılansa da bu alışveriş çılgınlığının her geçen yıl daha da yaygınlaşacağını tahmin etmek zor olmayacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.