Türkiye’de o şehirde sokağa çıkma cezası başladı

Türkiye’de o şehirde sokağa çıkma cezası başladı

Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde alınan tedbir kararlarına bir yenisi daha eklendi. Vatandaşlar Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı sorusunu sorarken; o kentte yasaklar başladı.

Dünya genlinde sosyal hayatı oldukça kısıtlayan etkisi ile her geçen varlığını ve bulaş yaygınlığını arttırmaya devam eden Koronavirüs (Covid 19) dahilinde alınacak tedbir kararları büyük bir merak ile takip edilmeye devam ediliyor.

Yapılan son açıklamalara göre Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı kararı alınmayacağı ve bir süre daha vaka tespitlerinin devam edeceği beyan edilirken; ilgili kararlar il bazında münferit kalması kaydı ile valiliklerce alınabilecek. 

Bilim İnsanları Uyarıyor!

Koronavirüs (Covid 19) pandemisi için en önemli tedbirin dezenfektan ve hijyen olduğu beyan edilirken;  sosyal mesafe kuralının uyulması ve maske takılması halinde yurt genelinde önemli bir iyileşme yaşanacağı açıklanıyor.

Bu bilgilerin basit olduğu ve uzun zamandır daima dile getirilmesine rağmen hala dikkate almayan vatandaşların varlığı; özellikle sosyal hayat içerisinde evlerinin dışında kalmak zorunda olan vatandaşlar için büyük risk oluşturuyor.

Valiliklerden Maske Uygulama Kararları Geldi

Özellikle kentlerin alışveriş merkezleri olarak nitelendirilen pazar ve çarşılarında sıklıkla denk gelinen, tedbir almamış olan vatandaşların varlığından rahatsız olan diğer vatandaşlar beyaz masa ve polise ihbarlarda bulunuyor. 

Valilikler tarafından alınan kararlar ile birlikte bazı hususi durumlar dışında müsamaha gösterilen maske konusu ile ilgili katı kuralların konulacağı beyan edildi ve ilgili karara dair ilk uygulama başladı.

Sakarya’da Maske Takmayana Ceza Geldi!

Sakarya ilinde özellikle yurt içi göç bölgesi olması sebebi ile vak sayılarında nitelikli bir dalgalanma yaşandığı tespit ediliyor. Valilik konu ile ilgili olarak harekete geçerken; vatandaşların dikkat etmemesi halinde ve maske zorunluluğuna uymaması halinde cezai işlem yapacağı açıklandı.

Sokağa Çıkma Cezası Onaylandı!

Söz konusu ihlaller dikkate alındığında; Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararda belirtilen durumlar dahilinde; maske takmayan vatandaşlara ilk seferde para cezası verilecek olup; vatandaşlar 392 TL ödeme yapacak.

Kural ihlalinin devamının tespiti halinde ikinci cezada 900 TL ödeme yapacak vatandaşların, maske zorunluluğu için 3. Kere yakalanması ile birlikte 3 günlük sokağa çıkma cezası uygulanacağı ilan edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.