TYP Binlerce Personel Alıyor

TYP Binlerce Personel Alıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Toplum Yararı Programı 12 Eylül 2017 Tarihinde Toplam 5 Ayrı İlanda binlerce Kişiye İş İmkanı Sunuyor. KPSS şartı bulunmayan ilana başvurular başlamış olup son başvuru tarihi şehirlere göre değişiklik göstermektedir.

İŞKUR Toplum Yararına Program, işsizliğin yoğun olduğun dönemlerde doğrudan veya bir yüklenici aracılığıyla işsizlerin istihdam sürecinde zorluk çekmemesi için yapılan çalışmalardır. İşsizler bu proje sayesinde hem iş disiplininden uzaklaşmamış olacak hem de yeni bir işe girdiği zaman uyum sürecini kolay geçirecektir. MEB bu sürece destek veren kurumlar arasında başı çekmektedir.

12 Eylül 2017 tarihinde yayınlana ilanlarda İlkokul, Lise, Önlisans ve Lisan mezun adaylar başvuru yapabiliyor. Yayınlanan bu 5 ilanda TYP numaraları şöyle: Nevşehir ilan no 248225, Erzincan İlan no 248222, Çorum ilan no 248221, Sakarya ilan no 248223 ve Van ilan no 248321 illeri ve binlerce kişi alımı yayınlandı. Bulunduğunuz şehirlerde Toplum Yararına Programları ilan yayınladıkça siz değerli takipçilerimiz Sayfamızdan takip edebilirsiniz.

İşkurun bu alımlarında İşsizlere hem maddi hem de manevi destek sağlayan Toplum Yararına Programlar (TYP), İŞKUR tarafından uygulanan projelerden bir tanesidir. Katılımcılara en fazla 9 ay süreyle katılma hakkı tanınırken, asgari ücret ve vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri ödenmektedir. Adayların seçilmesinde uygulanan 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler: Noter kurası yöntemi (%80) , Liste (başvuranlar içinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülenlerin belirlenmesi) yöntemi (%20) olarak paylaşılmıştır.

Toplum Yararına Programa başvurabilmek için adaylarda aranan şartlar; Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak, Öğrenci olmamak (açık öğretim öğrencileri hariç), TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak olarak belirtilmiştir.

MEB TYP’nin uygulandığı birçok alan bulunmaktadır. Programa katılan adaylar, Çevre temizliği, Kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, Ağaçlandırma, Park düzenlemeleri, Vadi ve dere ıslahı, Erozyon engelleme çalışmaları alanlarında görevlendirilecektir.

Alımlar şehirlere göre değişik tarihlerde yayınlanacağı üzere sitemizden takip edebilirsiniz. TYP’de devam zorunluluğu bulunmaktadır. TYP program süresinin yirmide biri kadar izin kullanma hakkına sahiptir. TYP’ye başvuran adaylar 9 ay bittikten sonra yeni bir programa başvurabilmek için 3 ay daha beklemeleri gerek.

İş Kurumu TYP Alımlarına Başvuru Yapmak için işkur sayfasını ziyaret ediniz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.