TYP Çalışanların Süreleri Bitti! Kadrolu İstihdam Şart

TYP Çalışanların Süreleri Bitti! Kadrolu İstihdam Şart

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında geçici statüde istihdam edilen TYP çalışanlar için süre bitti. Yeni alımlara kadar işsiz olacaklar ve tekrar TYP çalışma garantisi de yok.

Milli Eğitim Bakanlığında Toplum Yararına Programlar TYP kapsamında çalışmakta olan özellikle güvenlik görevlisi ile temizlik görevlisi kadrosundaki işçiler için bu dönem tamamlandı. 18 Haziran’da okulların normal süresinin tamamlanmasının ardından 2 Temmuz’a kadar eğitim öğretim faaliyetleri devam etse de TYP süresi bittiği için görevlendirmeler sona erdi.

TELAFİ EĞİTİMİNDE DE ÇALIŞAN OLMAYACAK

Okullar 5 Temmuz’dan sonra telafi eğitimi için kapılarını isteyen öğrenci ve öğretmenlere açacak. Ancak okullarda öğrenci olsa da temizlik ve güvenlik görevlisi maalesef şu aşamada olmayacak. Öte yandan TYP çalışanlar geçici istihdam edildiklerinden de kamuda istihdam sorunu yaşamanın yanı sıra her yıl başa dönmemin mağduriyetini yaşıyor.

Konuyla ilgili olarak Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici de okullarda TYP kapsamında çalışanların sürelerinin uzatılması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada 18 Haziran'da karnelerin dijital de olsa alındığını, 21 Haziran'dan itibaren de telafi programları başlayacağı belirtildi.

5 Temmuz'dan itibaren de okullar açık kalacak. Ancak bazı şehirlerde okullarda temizlik ve güvenlik görevlisi olarak çalışan TYP'lilerin iş akitleri Haziran 17 Haziran itibariyle sona erecekken diğer illerimizde de Haziran sonuna doğru bu çalışanların çıkışları yapılacağı belirtildi.

TYP ÇALIŞANLARA KALICI KADRO ŞART

Okulların açık kaldığı bu dönemlerde okulların temizlik ve güvenlik ihtiyacı nasıl karşılanacak? Temizlik ve güvenlik sorunu yaşanmaması için TYP'li olarak çalışanların süreleri uzatılmalıdır açıklamasında bulunuldu. Öte yandan TYP çalışanların her yıl değişiklik ve geçici istihdam edilmelerinin yanı sıra kalıcı kadro verilmesi elzemdir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum