TYP Sona Eriyor! Toplum Yararına Program 2022’de Bitiyor

TYP Sona Eriyor! Toplum Yararına Program 2022’de Bitiyor

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Toplum Yararına Program (TYP) 2022’de sona eriyor.

İŞKUR Toplum Yararına Programının (TYP) 1 Ocak 2022'den itibaren sadece afet, salgın ve acil durum dönemlerinde geçici olarak uygulanacağını açıkladı.

TYP ne zaman hangi mevzuatla düzenlenmişti?

Toplum Yararına Program (TYP) 12 Mart 2013 tarih ve 28585 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin dördüncü bölümünde düzenlenmişti.

iskurr.jpg

Peki Toplum Yararına Program (TYP) nedir?

Toplum Yararına Program (TYP), işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde, istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan maliyeti İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanan bir aktif işgücü piyasası programıdır.

Tüm kurumlara yazı ile bildirildi

İŞKUR Genel Müdürlüğü, 21 Ekim 2021 tarihinde tüm kamu kurumlarına gönderdiği yazıda, hali hazırda devam eden programlar hariç olmak üzere, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren TYP'nin sadece afet, salgın ve acil durum dönemlerinde, ilgili kamu hizmetlerinin aksamasını önleyecek şekilde ve geçici süreyle desteklenmesi amacıyla uygulanacağını bildirmiştir.

Süreklilik arz eden hizmetler kapsam dışı tutuldu

İŞKUR, kamu kurum ve kuruluşlarının süreklilik arz eden hizmetlerinin bu kapsam dışında olduğunu belirterek, 2022 bütçe çalışmalarının yapıldığı bu süreçte kamu kurum ve kuruluşlarının süreklilik arz eden görevlerini gerçekleştirecek personelin, kamu kurum ve kuruluşlarının kendi bütçeleri dahilinde planlamalarının uygun olacağını bildirmiştir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum