Ücretli Öğretmenlik Sorununa Çözüm Önerisi

Ücretli Öğretmenlik Sorununa Çözüm Önerisi

80 Bin Öğretmen Açığı Olan Milli Eğitim Bakanlığı Kalıcı Çözüme Kulak Vermeli. Ücretmen Değil Öğretmen Atanmalı.

Bilindiği üzere öğretmenlik alanında ehil olmayan birçok kişi ücretli öğretmenlik adı altında okullarda eğitim vermektedir. Bu kişiler öğretmenlikten son derece uzak olan bölümlerden mezun kimseler olmakta ve öğrencilere yeteri kadar eğitim verememektedirler. Bu durum hem öğrenciler için bir talihsizlik olurken hem de ücretli çalışan öğretmenler için de vahim bir durum olmaktadır.

Zira genelde atanamayan kimselerden oluşan ücretli öğretmenler 8 aylık eğitim süresi boyunca istihdam edilmekte ve bu süre bittikten sonra da güle güle denilmektedir. Hiçbir güvencesi olmayan bu insanlar ise eğitim için değil para için bu işi yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Öğretmen Açığı ve Mali Durum Analizi
Ücretli öğretmenler yani ücretmenler konusu için bir çözüm geliştirilmesi artık kaçınılmaz olmaktadır. Ancak bu çözüm nidalarına karşın devletimizin yeteri kadar ekonomik imkanının bulunmadığı karşılığı alınmaktadır. Bu karşılık pek ala makul ve makbul karşılanabilir. İşte bu sebeple hükümetimize ve devletimize alternatif bir çözüm önerisi ile yaklaşmaktayız.

Bu önerimiz ise şudur: bilindiği üzere devlet kadrolarında kökeni öğretmenlik olan ancak atanamadığı için başka memurluklarda çalışan birçok kimse bulunmaktadır. Bu kişiler arasından öğretmenlik yapabilme vasıflarını taşıyanların öğretmenliğe yönlendirilmesi bu sorunu bir nebze olsun çözecektir. Zira hali hazırda 80.000 öğretmen açığı olduğu kaydedilmektedir.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu açık daha da büyümüştür. Ancak sorun sadece sayı da değildir. Zira Cumhurbaşkanımızın da dediği üzere kemiyet değil keyfiyet önemlidir. Bu kapsamda ücretli öğretmenler sadece boşluğu doldurma amacı taşımaktadır. Bununla birlikte eğitim yerlerde sürünmektedir. Dolayısıyla bu önerimizin dikkate alınmasını hükümet yetkililerimizden istirham ediyoruz.

Aile Birliğine Dikkat Edilmeli
Bu önerimiz kapsamında nispeten hafif görevlerde çalışan memurlara öğretmenlik yolu açılabilir. Ancak bu durumun mevzuatlara uydurulması gerekmektedir. Bu kapsamda hangi yol benimsenirse benimsensin ücretli öğretmenlikten daha isabetli olacaktır. Ancak bu uygulamada da aile birliğine riayet edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde verimin yine düşmesi başka türlü sorunların baş göstermesi söz konusu olabilecektir. Sonuç olarak bu önerimizin ücretli öğretmenliğe alternatif olarak getirilmesini devlet büyüklerimizden talep etmekteyiz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.