Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

Üniversite Sınavı Nasıl Yapılacak?

TEOG sisteminin aniden değiştirilmesinden sonra üniversite sınavlarının da daha kısa sürede yapılması söz konusu oldu. Bu durumda 18 ayrı puan türünün 4’e düşürülmesi ve sınavın Türkçe, Matematik, Dil ve Eşit Ağırlık olarak değerlendirileceğinin açıklanması öğrencileri meraka düşürdü.

Lise eğitimini olumsuz etkileyen sınav sistemi değişikliğinde, açık uçlu soruların mı olacağı yoksa test sisteminin mi devam edeceği konusu henüz netleşmedi. Ancak yeni sistemin bazı başlıkları şu şekilde olacak;

•    Milli eğitim müfredatı dışına çıkılmayacak,
•    Türkçe ve Matematik dersleri her puan türüne etki edecek,
•    Sınavlar 1 hafta içinde yapılacak,
•    Baraj uygulaması devam edecek ama sınav tek aşamalı olacak. 

Bu durumda öğrenciler yine aynı şekilde sınava hazırlanırken, günlerce sınav stresi yaşamayacaklar. Ancak sürekli değiştirilen sınav sistemi nedeniyle yaşadıkları stresi gören yok. 

Nasıl Bir Sınav Sistemi Uygulanmalı?

Öğrencilerin her biri farklı ilgi alanları ve yeteneklere sahip. Bu durumun liseye kadar tespit edilmesi mümkün olabiliyor. Sınavda her öğrencinin yeteneklerine göre başarı elde etmesi mümkün olmayacağından her öğrencinin yeteneğine göre sınava girmesi tercih edilmeli. 

Yani fen bilgisi dersi zayıf olan bir öğrenci tesadüfen tıp fakültesi kazanıp başarısız bir hekim olacağına bu alanda yeteneği olan çocukların ilgili bölümlerin sınavlarına girmesi daha iyi bir çözüm olabilir. Ancak bu durumda her üniversitenin kendi sınavını yapması söz konusu olur ve bu da özel okul sınavlarından farksız bir torpili gündeme getirebilir. 

Bu durumda en iyi çözüm, sınav sisteminin değiştirilmesi ve MEB müfredatında olmayan sanat, teknik bilimler, müzik gibi birçok konunun da sınava dahil edilmesi olacaktır. 

Yeni Sistem Bu Yıldan İtibaren Geçerli Olacak

Yeni sınav sisteminin bu yıldan itibaren geçerli olacağı söylenirken, yeni bir değişikliğin olup olmayacağı konusu ise henüz netlik kazanmadı.

Sadece 1 hafta sonu içinde gerçekleştirilmesi planlanan yeni üniversiteye giriş sınavı tıpkı AK Parti iktidara gelmeden evvel olduğu gibi tek aşamalı olarak yapılacak. Ayrıca üniversitelerde A-B-C sınıfı akreditasyonları uygulanacak ve üniversiteler arasındaki fark kapatıldığında her üniversite kendi öğrencisini alabilecek. 

E posta: korkmazhanifi@yandex.com

Önceki ve Sonraki Yazılar