Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Üniversite Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Üniversite sınavında başarılı olmak, üniversiteyi kazanmak isteyen pek çok genç ve onların aileleri için büyük önem taşıyor. Bugün köşemizde, üniversiteye gitmek isteyen kişilere ve onlara sınavları kazanmaları için destek veren ve yol göstermek isteyen ailelere, köşemizde bazı önerilerde bulunacağım. Hepimizin bildiği gibi üniversite sınavı, 4 senelik lise eğitimi boyunca görülen derslerin, öğrencinin lisede eğitim aldığı alana göre, yani sayısal, eşit ağırlık, sözel ve yabancı dile göre değişen katsayılara sahip konuların sorularını barındıran ve ülkemizde her yıl milyonlarca kişinin başvurduğu bir ÖSYM sınavıdır. ÖSYM gerçekleştirdiği her sınavda olduğu gibi, öğrencileri soruların mantığını anlama ve çözme açısından puanlama yoluyla sıralamakta; bu sıralamaya göre de üniversite öğrenci adayları, üniversitelere başvurmakta ve üniversite tarafından kabul görmektedir.

Üniversite sınavına hazırlanan pek çok kişi, sınava en doğru ve en verimli şekilde çalışmanın yollarını aramaktadır. Hiç şüphesiz etkili ders çalışma teknikleri kişiden kişiye göre değişen, kişinin ders çalışma tekniği, konuyu anlama şekli ve soruları çözme yöntemine göre değişiklik gösterir. Ben burada genel olarak üniversite sınavında başarılı olmak için yapılması gerekilenleri açıklayacağım.

• Bunlardan ilki, çok klasik olsa da dersi derste dinlemektir. Dersin mantığını, o konuyu bilen bir öğretmenin ağzından dinlenmek; o konuyu daha detaylı ve daha iyi bir şekilde anlamamızı sağlar.
• İkinci olarak, dengeli ve kendinize özgü bir çalışma programı çıkarıp onu izlemektir. Araştırmalar, bir program takip ederek çalışanların ya da sınavlara hazırlananların, program ile çalışmayanlara göre daha hızlı ve daha etkili bir şekilde iş ve eğitim hayatında ilerlediklerini ortaya çıkarmıştır. 
• Konuları basitten, zora göre sıralayın ve kendinize çok yüklenmeden ama düzenli bir şekilde konulara çalışarak derslerinizi öğrenin.
• Konular hakkında bol soru çözün; çözemediğiniz soruları kitaplardan keserek soru zarflarında biriktirin. Birkaç güne bir ya da bir haftada bir kez çözemediğiniz soruları gözden geçirin.

Sizinle paylaştığım bu etkili ders çalışma yöntemleri uygulandığı zaman size kısa vadede büyük bir ilerleme sağlayacak; rakiplerinizin kolayca önüne geçeceksiniz. Yeni sınav döneminde, size başarılar diliyorum. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.