Üniversiteler ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı açıklama yapacak

Üniversiteler ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı açıklama yapacak

Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinden en çok etkilenen alanların başında gelen eğitim ile ilgili olarak alınacak yeni kararlar büyük bir önem arz ediyor. Milyonlar ise üniversitelerin fiziki olarak açılıp açılmayacağını merak ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinden dolayı yaşanan mağduriyetler artarak büyümeye devam ediyor. Sosyal ve ekonomik alanda milyonlarca kişi sürecin etkisi ile gündelik hayatlarında radikal değişiklikler yapmak zorunda kalıyor.

Türkiye genelinde çok sayıda vatandaş özellikle eğitim alanında yaşanan değişikliklerin etkisi ile sosyal hayatlarına dair birçok yeni karar almak zorunda kalırken; özellikle ikamet ettikleri şehirlerin dışında üniversite eğitimi okuyan öğrencilerin yaşadıkları mağduriyetlere çözüm bulunması talep ediliyor.

Farklı şehirlerde özel yurt bedeli ödeyerek ya da öğrenci evlerinde ikamet ederek eğitim hayatlarına devam eden ve uzun bir süredir pandemi sebebi ile üniversitelerinin yer aldığı şehirlere gidemeyen öğrencilerin maddi zorluk yaşamalarının yanı sıra; eğitim görürken o şehirde çalışarak kazanç sağlayan öğrenciler de ailelerin olduğu kentlere dönünce uzun süredir planlraı dışında gelişen bir süreç deneyimlemiş oldu.

Özellikle kira konusunda sorun yaşadıklarını beyan eden öğrenciler için bir diğer sorun ise eğitim sürecinde yaşanıyor. Üniversite şartlarında uzaktan eğitimin verimliliği tartışmaya açılırken; son günlerde sıklıkla gündeme gelen konu ile ilgili olarak YÖK’ün karar alması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde bir açıklama yapılacak. Hitabet şeklinde olacağı beyan edilen açıklamaların yarın saat 14.00'te gerçekleştirilecek Toplu Akademik Yıl Açılış Töreni vasıtası ile bilgilendirmelerde bulunacağı ifade ediliyor. 

YÖK 100/2000 Doktora Projesi kapsamında ülke için öncelikli alanlarda doktora eğitimi gören öğrencilerin katılacağı programda eğitim öğretim yılının açılış konuşmasını yapacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; bir süredir gündemde olan üniversitelerde yüz yüze eğitim konusu ile ilgili olarak açıklamalar yapması bekleniyor.

Öğrenciler mağduriyetlerini sosyal medya aracılığı ile iletmeye devam ederken; sağlık koşullarından dolayı uzaktan eğitim sürecinin uzaması halinde yaşanan sorunlar için adım atılması bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.