Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

Üniversiteye Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Sonbaharda çalışmanızın karşılığını alarak üniversiteye başlayacaksınız. Çalışma ve başaramama stresi sebebiyle koca 6 ay geçti. Kendinizi bedensel ve zihinsel olarak biraz yıprattınız. Ama artık sonuca istediğiniz şekilde ulaştınız. Üniversiteye gitmek için önünüzde dinlenmenizi ve bir takım hazırlıklar yapmanızı sağlayacak bir yaz bulunuyor. Hem tatil yapıp, hem de üniversite hayatınız için küçük hazırlıklar yapmak istemez misiniz? İşte sizler için üniversite öncesi yapılması gerekenler hakkında bazı bilgileri yazının devamına derledik.

Kazandığınız şehri tanımaya başlayın. Özellikle bu ailenizin veya akrabalarınızın olmadığı bir şehirse. İnternet üzerinden kalacak yerinize yakın yemek yenecek mekânları, otobüse bineceğiniz durakları, AVM’leri, otogar veya havaalanının merkeze uzaklarını inceleyebilir, şehre gitmeden şehir hakkında bazı temel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Özellikle kızlar, saçlarınızı gitmeden bulunduğunuz şehirde kestirin. Gittiğiniz yerde güvenilir bir kuaför bulmak biraz zamanınızı alabilir. Bunun gibi kişisel bakımlarınızı gitmeden yaptırın. Yeni arkadaşlarınızla, yeni saçlarınız ile tanışın.

Doktor kontrollerinizi gitmeden halledin. Özellikle diş kontrollerini okul başlamadan halletmeniz size çok büyük kolaylık sağlayacak. Gittiğiniz yerde size uygun bir doktor aramaktan, hem de doktora şikâyetlerinizi, tedavi yönteminizi ve kullandığınız ilaçları baştan açıklama derdinden bu sayede kurtulacaksınız.

Bazı temel işleri öğrenin. Elbette elinizin altında internet olacak. Ama kendiniz de yardımsız çamaşır yıkayabilir veya kendinize pratik yemek hazırlayabilirsiniz. Böylece en ufak bir sıkıntıda annenizi aramayacak ve onun huzurlu olmasını sağlayacaksınız. Bu gibi temel beceriler de üniversiteye başlamadan önce yapılması gerekenler arasında bulunuyor.

Oda arkadaşınızı tanıyın. Bazı yurtlar okul açılmadan önce, oda arkadaşlarının birbirleriyle iletişime geçmesine olanak sağlıyor. Eğer kalacağınız yurt böyleyse, oda arkadaşınızla önceden oda kurallarını belirlemekte fayda var.

Sorumluluk almaktan çekinmeyin. Elbette bu yaşa kadar telefon faturalarınız, bazı eşyalarınızın taksitleri ebeveynleriniz tarafından halledildi. Ama artık siz farklı bir şehirde üniversite okuyacak kadar büyüdünüz ve bazı sorumlulukları üstlenme vaktiniz de geldi.

Kendinizi önceden planlayın. Üniversitede dersler başladıktan bir süre sonra ödevler, vizeler, finaller ve quizler başlayacak. Bunlara çalışmak için kendinizi önceden planlamalısınız. İsterseniz bu planlama için takvim veya ajanda kullanabilirsiniz. Bu sayede iş yükünü dengeleyebilir, bütün derslere eşit olarak çalışabilirsiniz.

korkmazhanifi@yandex.com

Önceki ve Sonraki Yazılar