Üniversiteye Girişte Yeni Sistem

Üniversiteye Girişte Yeni Sistem

Üniversiteye Geçiş Sistem ayrıntıları netleşti. Sınavlar merkezi olarak ortak yapılacak. Sınavda çıkacak sorular lise ortak müfredatından olacak. YÖKS.

Üniversiteye Girişte Yeni Sistem

Üniversiteye Geçiş Sistem ayrıntıları netleşti. Sınavlar merkezi olarak ortak yapılacak. Sınavda çıkacak sorular lise ortak müfredatından olacak.

YÖK Başkanı açıklamalarda bulundu ve bir hafta sonunda yapılıp bitirilecek dedi. Aileler rahat olsun biz tedbirlerimizi aldık aileler tedbir alarak derslerine çalışmalarına devam etsinler dedi.

2018/2019 yüksek öğretim kurumları sınavı adı altında yapılacak. Öğrenciler muhakeme okuma anlama ile temel matematik ve Türkçeden oluşacaktır. 2 oturum olarak yapılacak ilki ve ikinci oturum haziran ayında yapılacaktır dedi.

Her yıl ortalama 2 milyon kişi üniversite sınavlarına katılmaktadır. Sınava giren öğrenciler 4 veya 5 sınav olarak sonuca ulaşabiliyorlardı. Bu gelecek sistemle çoklu sınav yerine sadece 2 günde sonuçlanacak bir sistem olarak geliyor.

Yabancı dil sınavı ortak sınavlar dışında kalan tek sına olarak dikkat çekiyor. Yani 1 gün ortak ve 1 gün alan sınavına katılan bir öğrenci sadece yabancı dil sınavından farklı bir sınavla sonlandırabilecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıklamaları doğrultusunda üniversite modelinde dil dahil 4 puan türü olması bekleniyor. Bunlar eşit ağırlık (EA) , sözel (SÖZ) ve sayısal (SAY) puanları olacak. Adaylar bu puanlarla tercih yapacak.

Bilindiği üzere Üniversiteye giriş sırasında başarı sırası barajı devam edecek. Sınava katılan bir öğrenci tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ve öğretmen bölümlerine getirilen baraj yeni sınav sisteminde devam edecek.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.