Üniversiteye Sınavsız Giriş İçin 20 Ocak 2016 Son Gün

Üniversiteye Sınavsız Giriş İçin 20 Ocak 2016 Son Gün

Üniversiteye girişin ilk basamağı olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) başvurular yarın sona eriyor. İnternet üzerinden başvuru yapacak adaylar, 20 Ocak 2016 Çarşamba Günü saat 23:59 a kadar başvuruda bulunabilecekler.

Üniversiteye giriş için, ilk basamak olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) başvurular yarın sona eriyor. 13 Mart 2016 Pazar Günü yapılacak olan YGS’ye başvurular, 6 Ocak 2016 Çarşamba Günü başlamıştı. İnternet üzerinden başvuru yapacak adaylar, 20 Ocak 2016 Çarşamba Günü saat 23:59 a kadar başvuruda bulunabilecekler.

ÖSYM bu sene üniversiteye giriş sınavlarında birçok değişiklik yaptı. Herhangi bir meslek lisesinden mezun olabilecek ya da mezun olan öğrenciler, kendi mezun oldukları bölümler ile ilgili, yüksek okul ve açıköğretimden ilgili bölümlere kayıt yaptırmaları için sadece, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına girmeleri yeterli olacaklardır. Yüksek Okul ve Açıköğretim Fakültelerinin herhangi bir bölümüne kayıt yaptırmak isteyen; meslek liseleri dışındaki başka bir liseden mezun olan öğrencilerin ve meslek liselerinden mezun olup kendi alanları dışındaki bir bölüme kayıt yaptırabilmeleri için, YGS’den en az 150 puan almaları gerekiyor. Baraj puanı geçen sene 140 iken bu sene ÖSYM tarafından yapılan değişiklik ile 150 oldu.

Sınava giren adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavı’na girmek istiyorlarsa; YGS’deki 6 puan türünden en az birinden 180 ve üstü puan almaları gerekiyor. YGS’den, herhangi bir puan türünden en az 180 ve üstü alan aday, LYS’deki  5 oturumdan istediğine girmeye hak kazanmış olacak.

Sınavsız Üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen adaylar, 15 TL yatırarak başvuruda bulunabilirler, YGS için adayların 55 TL yatırmaları gerekiyor.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.