Ünvan Değişikliği Sınavına Mülakat Eklendi

Ünvan Değişikliği Sınavına Mülakat Eklendi

Kamu kurum ve kuruluşlarda memur olarak çalışan personeller görevlerinde yükselme için yapılan sınavda yönetmelik değişikliği yapılarak resmi gazetede yayınlandı. İşte detaylar.

Görevde yükselme ve ünvan değişikliği ile GYS ve UD sınavlarının yapısına sözlü sınav yani mülakat eklenmiş oldu. 22 Ekim 2016 tarihli ve 29865 sayılı resmi gazetede yayınlanması memurlar için çok önemli bir karar daha verilmiş oldu. Artık görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı da sözlü ( Mülakat ) olacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına dair genel yönetmelikte değişiklik yapılması bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Bugün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Görevde yükselme ve ünvan değişiklik ile şef kadroları ve altındaki unvanlar için görevde yükselme sınavlarında yazılı sınava ek olarak sözlü sınav (Mülakat) da yapılacağı belirtildi. Yazılı sınav sonrasında ne kadar aday sözlü sınava çağrılacağına dair olaraksa yapılan değişiklik şu şekilde. Yazılı sınava giren adaylar arasından en yüksek puandan başlanarak beş katı aday sözlü sınava çağrılacak. Yazılı sınav için 70 olan puan şartı düşürülerek 60 oldu.

Resmi gazetede yayınlanmasından önce yapılan sınavlarda sadece şube müdürleri ve müdür düzeyindeki kadrolardaki memurlar için yazılı sınav sonrasında bir de sözlü sınav yapılmaktaydı. Ayrıca şef ve altındaki unvanlarda da yapılan sınavlarda yazılı puan esas alınmaktaydı. Artık sadece sınav sonucu yetmeyecek sözlü (Mülakat) sınavınıda geçmek gerekecek.

Ayrıca yapılan değişiklikle bugün yürürlüğe giren yönetmelik gereği Sağlık Bakanlığının yapacağı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında yazılı sınavın yanı sıra sözlü sınav da yapılacak. Bu mevzuattan önce duyurulmasına rağmen yazılı sınav henüz yapılmamış olduğundan yazılı sınava ek olarak sözlü de yapılacak. Kamu Kurum ve Kuruluşlarının tamamıda bugünden sonra yapacağı bütün görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavlarında geçerli olacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.