Uyuşturucu ile Sönen Hayatlar

Uyuşturucu ile Sönen Hayatlar

Anneler Babalar çocuklarınıza sahip çıkın. Uyuşturucu kullanma 12 yaşına kadar düştü. Gelecek hayallerini öldüren uyuşturucu bataklığı ile mücadele ilk görev sizin

Türkiye uyuşturucu ile mücadelede hangi noktada. Başbakanlık ve ilgili Bakanlıklar yeterince bilgilendirme yapayorlarmı. Yasalarda neler var, kolluk kuvvetleri yeterince yerinde müdahale edebiliyor mu.

Devletimiz uyuşturucu ile mücadele kapsamında bir çok kanun ve yönetmelikler çıkarmış olup bu kanunlar 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, 2313 sayılı uyuşturucu maddelerin murakabesi hakkında kanun, 3298 sayılı uyuşturucu maddelerle ilgili kanun, 5549 sayılı suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanunlar ve çerçevesinde yürütülmektedir.

Yukarıda uyuşturucu ile mücadele kanunlarını vermiş olduğumuz sayılı numaraları gereği uyuşturucu içinler, satışını yapanlar, bonzai içenler, bonzai satanlar, uyuşturucu ekenler, uyuşturucu bağımlısı olanlara yönelik olarak Narkotik ve psikotrop madde kaçakçılığı ile yasadışı önleme – izleme ve araştırma görevlerini Kaçakçılık ve Organize suçlarla mücadele “ KOM “ birimleri daire başkanlığı koordinatörlüğünde Jandarma Genel Komutanlığı İl Jandarma komutanlıkları ve Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik ekipleri marifetiyle yürütülmekte.

Ayrıca uluslar arası anlaşmalara göre uyuşturucu ile mücadele bağlamında başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve komşu ülkelerle antlaşmalara göre istihbarı bilgi paylaşımı ülkeler arası sağlanmaktadır.

Peki uyuşturucu ile mücadelenin en etkin yolu kanunlar mı, yoksa aileler mi. Onlarca gencin yok olduğu, ocakları söndürdüğü uyuşturucu ne yazık ki, 12 yaşına kadar düşmüş durumda. Ülkemizdeki uyuşturucu ile mücadelede kanunlar ve kolluk kuvvetleri her ne kadar etkin mücadele de etse, bu durumun sorumluları öncelik sorumsuz Anne ve Baba bunun yanı sıra sosyal çevresidir.

Büyükşehirlerimize bakıldığında kenar mahalle diye nitelendirilen bir çok il de ne yazık ki, içler acısı bir durum görülmekte. Uyuşturucuya başlamada elbette bir çok sebep bulunmakta ancak çözüm değil. Bu sebeplerin başında ailelerin ilgisizliği, televizyon programları, yalnızlığa itilen gençlik sosyal anlamda bireye dönüşüp sadece kendine yön vererek hayata tutunmaya çalışırken uyuşturucu batağına düşmekteler.

Uyuşturucu ile mücadelede Devletimiz bir çok adımlar atmakta bununla ilgili olarak sosyal ve psikolojik olarak destek vermekte. Sağlık Bakanlığında oluşturulan komisyon kararında uyuşturucu bağımlısı olan gençlere yönelik doktor ve eczane desteği’ de ayrıca verilmekte.

Uyuşturucu ile mücadele’ de ALO 191 Hattı hizmet vermekte olup okullarda, kafelerde, kahvehanelerde, bekar evlerinde vb, yerlerde arkadaşlarınız dostlarınız kardeşiniz her kim bu batağa batmış ise lütfen kurtarma yoluna giderek ALO 155’ i arayarak polisten yardım istesinler. Bir insanı kurtarmak tüm insanlığı kurtarmaya eş değer sözü vicdanlarınızda yer alsın.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.