Uzaktan Eğitim Kararı Alan Üniversite Listeleri Yayınlandı

Uzaktan Eğitim Kararı Alan Üniversite Listeleri Yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 21 Eylül tarihinde kademeli olarak yüz yüze eğitime başlama kararı alınmasına rağmen üniversitelerin çok büyük bir bölümü güz dönemi için uzaktan eğitim kararı alıyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin açılış tarihiyle ilgili takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını talep ettiğini açıklaması ile birlikte üniversitelerin açılış tarihleri ile ilgili resmi açıklamaları ardı ardına yaptıkları görülüyor.

Sağlık Bakanlığı önerisi sonrasında Türkiye genelinde eğitim veren vakıf ve devlet üniversitelerinin çok büyük bir bölümü güz eğitim dönemi için uzaktan eğitim modeliyle eğitim vereceklerini açıkladılar. Şuana kadar kararının açıklamayan üniversitelerinde çok kısa sürede resmi kararlarını duyurması bekleniyor.

Şuana Kadar 26 Üniversite Uzaktan Eğitim Kararı Aldı

Sağlık Bakanlığının tavsiye kararı sonrasında şuana kadar güz eğitim dönemi için uzaktan eğitim modeline geçen üniversiteler arasında; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Batman Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yer alıyor.

Ay Sonuna Kadar Tüm Üniversiteler Kararını Açıklayacak

Şuana kadar 26 üniversitenin 2020-21 eğitim Öğretim yılı güz dönemi için uzaktan eğitim yönünde karar aldığı görülüyor. Bu hafta içerisinde kalan üniversitelerinde güz dönemi için kesin kararlarını almaları bekleniyor. Bu doğrultuda ülkemizde eğitim veren kamu, vakıf ve özle üniversitelerin yüzde 95’lik kısmının bazı istisna bölümler haricinde Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen tavsiye kararına uyarak güz dönemi için uzaktan eğitim modeline geçeceği ifade ediliyor.

Ayrıca eğer vaka sayılarının daha da artması durumunda ise YÖK tarafından tüm üniversiteler için güz dönemi eğitiminin uzaktan olması yönünde karar alabileceği ifade ediliyor. Özellikle ikinci dalganın başlaması durumunda bu yönde kararın alınmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum