Uzman Erbaş Alımıyla Birlikte İnfaz Koruma Memuru Alınacak

Uzman Erbaş Alımıyla Birlikte İnfaz Koruma Memuru Alınacak

Ohal Kapsamında çıkarılan KHK Kanun Hükmünde Kararname ile 676 sayılı KHK da yer alan maddeye göre uzman erbaşla birlikte İnfaz Koruma Memuru da alınacak.

Düzenlemenin getirdiği yenilikler arasında Uzman Çavuşluk yapmış ve kendi isteğiyle istifa etmiş olanlarda infaz koruma memurluğuna atana bilecekler. Ohal kapsamında 675 sayılı KHK ile Adalet Bakanlığı 2 bin 514 personelini ihraç ettiğini yayınladı.Yayınlanan İhraçların üzerine boşalan personelin yerine atanmak üzere 676 sayılı KHK'da bir hüküm yer aldı.

Ohal (Olağanüstü Hal) hapsamında KHK (Kanun Hükmünde Kararname) 676 sayılı maddesinin Adalet Bakanlığı bölümündeki kısmı aynen söyledir.

Madde 7- 29 Mart 1984 tarihli ve 2992 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. Geçici Madde 10. 18 Mart 1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi olarak en az iki yıl süreyle uzman erbaş statüsünde çalıştıktan sonra 20 Ekim 2016 tarihine kadar kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olup, sözlü sınavın son başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olanlardan, yaş ve merkezi sınav şartı hariç İnfaz ve Koruma Memuru olarak istihdam edilebilmek için öngörülen şartları taşıyanlar, 30 Haziran 2017 tarihine kadar Bakanlıkça ya da Bakanlıkça belirlenecek adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca İnfaz ve Koruma Memuru unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir.

KHK ile eklenen hükme göre, uzman erbaş olarak istihdam etmekte iken sözleşmesini fesih edenler infaz koruma memuru kadrosuna atanabilecek. Sözlü sınavın yapılacağı tarih itibariyle otuzbeş yaşını doldurmamış olmak şartı aranmaktadır. Şartları tutan uzman erbaşlar sözlü sınava alınacak, uygulama 30 Temmuz 2017 tarihine kadar devam edecek ve sözlü sınavı geçenler sözleşmeli infaz koruma memuru olacaktır.

Bu madde çerçevesinde sözleşmeli personel olarak istihdam edileceklerin başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, sözlü sınavı kazanan personelin yerleştirilmeleri ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar, Bakanlıkça yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum