Uzmanlardan Kritik Açıklama! Vaka Sayısı 300-350 Bin Arasında

Uzmanlardan Kritik Açıklama! Vaka Sayısı 300-350 Bin Arasında

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre Türkiye genelinde iki haftalık süre içinde vaka sayıları ikiye katlamış durumda.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre; 19 Mart tarihinde Ülke genelinde 21 Bin vaka ve 87 Ölüm gerçekleşirken, 2 Nisan itibarı ile vaka sayısı 42 Bin, Ölüm sayısı ise 179 oldu.

Vaka Sayısı 300-350 Bin arasında tahmin ediliyor

İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, ortaya çıkan bu durumu, "Ülke genelinde tespit edilebilen vaka sayısı 40 bine ulaştı ancak asemptomatik ve tespit edilemeyen hastaları da hesaba kattığınızda bu rakamın 300-350 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz" dedi. Vaka sayılarının gizlenmesi gibi bir durumun olmadığını ancak asemptomatik hastaların, Kovid-19'a yakalandıklarının farkında olmadıkları için böyle bir tablonun oluştuğunu ifade etti.

Filyasyon için sıkıntılı bir süreç

Dr. Tamur açıklamasının devamında şöyle konuştu: "İstatiksel olarak bir Kovid-19 vakası yakaladığınızda 8-10 arasında vaka kaçmış olur. Bunu nedeni asemptomatik kişilerin hastalığı hayata geçirmesidir. Bu kişiler hasta olduklarını bilmezler ve test yaptırmaya gitmezler. Ancak taşıyıcı olduklarından virüs yayılmaya devam eder. Şu an için test pozitif oranı yüzde 16-17'yi geçmiş durumda. Bir aile hekimine 17-18 pozitif vaka oranı söz konusu. 5 bin aile hekimi olduğunu düşünürsek, sadece İstanbul'da tespit edilen vaka sayısı 9 bin diyebiliriz. En büyük sorun temaslıların testi pozitif çıkanlar tarafından saklanıyor olması. Filyasyonda da sıkıntılı bir dönemdeyiz. 40 bin vaka, 30 bin hane demektir. 30 bin haneyi sorgulamak kolay değil" dedi.

Asıl tablo 10 gün sonra ortaya çıkacak

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmail Balık; "Ülke genelindeki vaka sayısının 350-400 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Varyant virüs yüzde 80 daha bulaşıcı bir özellik sergiliyor. Üçüncü dalganın zirve noktanda vaka tespit edilen vaka sayılarının 50-55 bin bandında olması muhtemel. Ülke olarak pandeminin en büyük vaka krizini yaşıyoruz. Şu anki yoğun bakım ve ölüm tablosu 20 binli vakaların yansıması. Son bir haftalık tablonun yoğun bakım ve ölümlere etkisi ise 10 gün sonra tam olarak ortaya çıkacak. 10 Nisan'da, bugünden çok daha kötü bir tablo göreceğiz." İfadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.