Vaka Sayıları Arttı! O İllere Yeni Kısıtlamalar Geliyor

Vaka Sayıları Arttı! O İllere Yeni Kısıtlamalar Geliyor

Sağlık Bakanlığı’nın, 15 – 21 Şubat vaka sayısı haritasında, vaka oranlarının artış gösterdiği Kayseri ve Rize’de yeni önlemler alınabilir. Kayseri Valisi, ekiplerle beraber çıktığı teftişte “Bu tabloda normalleşme mümkün değil” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan vaka sayısı haritasına göre bazı illerde artış görülmekte. Kayseri’de vaka sayısının 100 binde 56,71’den 74,08 seviyesine çıkması tedirginliğe neden oldu. Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, şehirdeki tedbirlerin artırılacağını söyledi.

Kayseri’de Vaka Artışı Sürüyor

Vali Günaydın, açıklanan tablonun ardından şehirde ekiplerin denetimlerine katıldı. Denetimlerde vatandaşlarla sohbet eden Vali Günaydın, şu şekilde konuştu:

“Sağlık bakanlığımı her pazartesi günü şehirlerimizde 100 bin kişiye düşen vaka sayısı ile ilgili bilgiler paylaşıyor. Geçen hafta Kayseri’mizde vaka sayısı 100 bin kişide 56,71 iken, maalesef bu hafta açıklanan tabloya göre oran daha da yukarılara çıktı. 74 – 75 seviyelerinde açıklanan oranı aşağı çekmemiz gerekiyor.

Eğer önümüzdeki günlerde yerel bazda alınacak tedbirler ile bir takım kısıtlamaların kaldırılması söz konu olacaksa bizim, şehrimizde vaka sayısında mutlak bir düşüş sağlamamız gerekli. Bahsettiğim düşüşü sağlamadan kısıtlamaların hafiflemesi mümkün değil. Gerekirse tedbirleri artıracağız. Burada bizlere görev düşüyor, vatandaşlarımızla beraber gayret göstereceğiz”

15-21-subat-vaka-haritasi.jpg

Rize’de Vaka Sayıları Artıyor, Ek Kısıtlamalar Getirildi

Geçtiğimiz hafta açıklanan vaka haritasında ilk 5 il içinde yer alan Rize’de de vaka sayısı artmaya devam ediyor. Rize Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu şehirde artana Covid-19 vakaları nedeniyle, önceki kısıtlamalara ek yeni kararlar aldı. Vali Kemal Çeber’in başkanlığında bir araya gelen kurulun aldığı kararlar şu şekilde:

HES kodu uygulamasına hassasiyet gösterilerek devam edilecek. Şehirde yapılan cenaze namazlar en fazla 30 kişi olacak şekilde sınırlandırılacak. Toplu taziyeler yapılmayacak. İl genelinde tüm denetimler sıklaştırılacak. Camiilerde namaz kılan vatandaşlar, seccadelerini kendileri getirecek. İş yerleri veya bina önlerinde, iki kişiden fazla vatandaşın bir araya gelerek sohbet etmesi, çay ve sigara içmesi, sahil bantlarında, parklarda sosyal mesafeye uygun olmayan oturma, sohbet etme aktiviteleri yapılmayacak. Hafta sonu yasaklarında köy evlerine gitme, misafirlik gibi alışkanlıklardan kaçınılması, denetimlerin artırılması ve pandemi kurallarına aykırı davrananları, vatandaşların gerekli yerlere bildirmesi gerekmektedir.

Kayseri ve Rize Valilikleri, illerdeki vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde, daha sıkı tedbirlerin alınacağını açıkladı. Yeni kararlar için Pazartesi günü Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanacak vaka haritası bekleniyor.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.