Vatandaşların Birtakım Borçlarının Silinmesi ya da Yapılandırılması TBMM’de

Vatandaşların Birtakım Borçlarının Silinmesi ya da Yapılandırılması TBMM’de

Virüs salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi TBMM’de Esas ve tali komisyonlara Mayıs ayı itibarıyla geldi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile birçok tali komisyonlara gelen Virüs salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi ile işçinin, işsiz vatandaşın, esnafın, çiftçinin kısacası tüm sektörlerin özellikle tam kapanmanın uygulandığı süreçlerde birtakım borçlarının ya silinmesi ya da yapılandırılması gündeme taşındı.

Teklifin Amacı

TBMM’ye verilen kanun teklifi ile salgın sürecinde ekonomik olarak zor durumda olan vatandaşların birtakım borçlarının silinmesi ya da yapılandırılması amaçlanmaktadır.

Esas Komisyon: Plan ve Bütçe Komisyonu’na 3 Mayıs itibarıyla geldi.

Tali Komisyonlar: Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu ile Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonlarına 3 Mayıs itibarıyla geldi.

Borçların Silinmesi ya da Yapılandırılmasının Gerekçesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını ekonomik bağlamda da büyük darbeler vurmuştur. Birçok devlet söz konusu ekonomik darbeye karşı vatandaşını koruma altına almış ve ekonomik destek paketleri hazırlamış, ekonomi ve istihdam piyasalarını virüs krizinde ayakta tutmak için birbirinden farklı stratejiler geliştirmiştir.

Çok sayıda ülke, pandemiyle mücadele sürecinde çeşitli boyutlarda mali yardım paketleri açıklamıştır. Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya ilk etapta 750 milyar euro değerinde bir kurtarma paketini alışılmışın dışında bir hızla kabul etmiştir. 27 üyesi olan Avrupa Birliği (AB), ilk etapta yaklaşık 37 milyar Euro değerinde bir önlemler paketi açıklamıştır. Bu ve benzeri örnekleri artırmak mümkündür.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) resmi verilerine göre, virüsle mücadele kapsamında bağış kampanyası başlatan ülkeler ise; Türkiye, Irak, Lübnan, Sri Lanka, Güney Afrika ve Senegal’dir. Bağış kampanyası dışında vatandaşı ekonomik olarak desteklemek için sosyal devlet ilkesi gereği alınması gereken önemli tedbirler mevcuttur.

Çalışan yoksul sayısına, salgın ile birlikte kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneğine mahkûm edilen yaklaşık 3 milyon 737 bin 831 kişiyi de eklendiğinde bu sayının 7,7 milyondan fazla olduğu görülmektedir.

İşçilerin yanı sıra çiftçiler, esnaf, emekli ve işsiz vatandaşlarımızın da ekonomik olarak dayanma gücü kalmamıştır.

Kanun teklifi işçinin, işsiz vatandaşın, esnafın, çiftçinin kısacası tüm sektörlerin özellikle tam kapanmanın uygulandığı süreçlerde ekonomik olarak doğrudan desteklenmesi adına hazırlanmıştır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum