Vergi Affı Dosyası

Vergi Affı Dosyası

Vergi Affı Nedir? Neden Yapılır? Konularında sizleri bilinçlendirmek için konuyu enine boyuna ele alarak hazırladık.

Vergi kanunlarına aykırı olarak vergi borçlarını ödemeyenlere karşı uygulanan hukuki ve idari yaptırımların kaldırılması vergi affı olmaktadır. Yani devlet kendi inisiyatifi ile kamu alacağından vazgeçmektedir. Devlet sadece alacağından değil cezalandırma hakkından da vazgeçmektedir. Uzun süredir ödenmeyen vergi borcundan umudu kesen devlet, vergi affı getirerek en azından vergilerin bir kısmını tahsil etmeyi ummaktadır. Bu sayede devlet, kendisine nakit akışı da sağlamış olacaktır.

Vergi Affının Gerekçeleri

Vergi affı, devletin ekonomik, siyasi ya da mali bunalımda olduğu durumlarda getirilmektedir. Yönetimdeki değişiklikler, ülkedeki bunalımlar, iç karışıklıklar gibi olayların atlatılması için de vergi affı getirilmektedir. Aslında vergi affı ilk olarak ekonomik buhranı çağrıştırmalıdır. Çünkü tüm bu durumlarda vergi affı ile toplanan paranın iyileştirici gücü hedeflenmektedir. Bu yüzden vergi affı olağan durumdaki yasalarla değil, o dönemin koşullarına göre çıkarılacak yeni yasalarla yapılır. Böylece her vergi affı olay, durum ya da koşullara uygun olarak farklı aflar sunmaktadır. Mesela bazen vergi affı ile faizlerden feragat edilirken, bazen taksitlendirme imkanları sunulur.

Temiz Bir Sayfa 
Vergi affı ile ayni zamanda vergi kaçıranlara, birikmiş vergi borcu olanlara yeni bir sayfa açmak hedeflenir. Mükelleflerin bu borçları affedilerek bundan sonra vergi borçlarını düzenli ödemeleri beklenir. Yani bir nevi vergi affı ile dürüst mükellef sayısının artırılması hedeflenir.

Vergi Affı Sorunları 
Vergi affı genel olarak devletin umutsuz alacaklarını alma girişimi olsa da dürüst mükellefleri gücendiren bir girişimdir. Çünkü  daha maaşı eline geçmeden vergisini tıkır tıkır ödeyen işçi ya da memur gibi dar gelirli mükellefin buradan hiç bir kazancı söz konusu değildir. Dar gelirli düzenli vergi öderken, üst gelir vergiyi kazanç hanesine yazdırmaktadır. Vergi affı, dürüst mükellefi değil; vergi kaçıran, vergi borcunu ödemeyen mükellefi ödüllendirmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.