Vergi Yükü Kimlerin Sırtında

Vergi Yükü Kimlerin Sırtında

Türkiyede En Çok Vergi Ödeyen Rekortmenler mi Yoksa Alt Gelirli Birimi Daha Çok Vergi Öder? İşte vatandaşlardan edinilen bilgi...

En çok kim vergi ödüyor denildiğinde akla hemen vergi rekortmeni olan kişiler gelir. Aslında gerçek böyle değildir. En çok vergi ödemekten kasıt miktar değil, orandır. Bir iş adamı gelirinin yüzde 20’sini vergiye öderken, vatandaşın ödediği vergi yüzde 50’leri bulmaktadır. Bu hesaba göre en çok vergi ödeyen vatandaştır. Peki, bu tablo neden böyle oldu, gelin beraber anlayalım.

Kimler, Hangi Vergileri Ödüyor?
Ülkemizde temel olarak iki vergi türü mevcuttur: dolaylı vergiler ve dolaysız vergiler. Kısa ve öz bir tanım yapmak gerekirse dolaylı vergiler tüketim üzerinden alınırken, dolaysız vergiler gelir üzerinden alınır. Dolaysız vergiler kişilere, dolaylı vergiler ise işlemlere uyarlanır. Dolaysız vergiler bir aracı olmadan doğrudan mükellef tarafından devlete ödenir. Dolaylı vergilerde vergi yüklenicisi bulunur.

Bu tanımlar hangi verginin dolaylı, hangisini dolaysız olduğu hususunda biraz fikir vermiştir. Vergileri bu ayrıma göre belirlemek gerekirse; dolaysız vergiler: gelir vergisi, kurumlar vergisi, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi gibi belirli bir olaya özgülenen vergilerdir.

Dolaylı vergiler ise başta KDV olmak üzere, özel tüketim vergisi, banka ve sigorta muamele vergisi vs. gibi işlemlerden alınan vergilerdir.  KDV tek başına binlerce verginin yerini tutan kapsamlı bir niteliğe sahiptir.

Vergi Yükünü Kim, Nasıl Taşıyor?
Vergi türlerini kısaca tanıdığımıza göre kimler hangi vergiyi ödüyor yavaş yavaş şekilleniyor. Türkiye’de ödenen vergilerin yaklaşık yüzde 70’ini dolaylı vergiler oluşturuyor. İşte bu rakam tek başına verginin aslında kazanandan değil, harcayandan alındığını gösteriyor. Biraz daha açmak gerekirse; gelir vergisi mükellefi olan dev holdingler aslında büyük miktarlarda vergi ödemeli. Ancak ülkemizde sık sık yaşanan vergi aflarını bilen kişiler bu vergileri ödemiyor ve yapılandırıyor. Hatta birkaç kez yapılandırıyor ve vergi büyük oranda eriyor.

Vatandaş ise daha maaşını almadan brüt maaş üzerinden gelir vergisini tıkır tıkır ödüyor. Maaş eline zaten azalarak geçiyor. Bu maaşla da evine alışveriş, çocuğuna okul ve giyim malzemesi, arabasına akaryakıt alıyor derken bunların hepsine de KDV ödüyor. Maalesef vatandaş vergi ödememe ve aftan yararlanma lüksünü yaşayamıyor. Vergisini ödemeyen kişi zenginleşmeye, ödeyen ise fakirleşmeye devam ediyor. Yani Türk vergi sistemi kazanandan değil, harcayandan vergi alarak ayakta kalıyor.

Vergi adaletsizlikleri de bu durumu tetikliyor. Yat alan iş adamı yüzde bir vergi öderken, çocuğuna bisiklet alan adam yüzde 18 vergi ödüyor. İşte bu tablo zengini daha zengin, fakiri daha fakir ediyor ve vergi yükünü yine vatandaş çekiyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.