Wikileaks ABD Tarihinin En Büyük Bilişim Hırsızlığı

Wikileaks ABD Tarihinin En Büyük Bilişim Hırsızlığı

FBI, konuya aşina olanlara göre, gizlilik karşıtı Wikileaks'in CIA'nin casusluk hedeflerini gözetlemek için kullandığı hack araçlarının cephaneliğine sahip olduğunu belirlemek için köstebek avına hazırlanmaya başladı...

Sızıntı grup tarafından serbest bırakılan binlerce belgenin doğruluğunu ve kapsamını belirlemek için uğraşan hükümet ve teknoloji endüstrisi yetkililerini salladı. Bu kişiler ayrıca vahiylerin neden olabileceği zararları değerlendirmeye çalışıyorlardı ve bu insanlar Wikileaks tarafından vaat edilen gelecekteki yayınlardan ne gibi zarar gelebileceğini söyledi. Son yıllarda hassas bilgileri sürekli olarak gören bir hükümet için bilindik bir senaryo vardı.

Ordu özel Chelsea Manning ve eski Ulusal Güvenlik Ajansı müteahhidi Edward Snowdenden yapılan açıklamalardan sonra yetkililer güvenlik prosedürlerini sıkılaştırmaya çalıştılar ve federal ajanlar sırları hükümetten sıyrılmasını önlemek bulmak için daha büyük bir baskı altına girdi. Ancak çatlaklar sistemde görünmeye devam ediyor. Geçen yıl FBI ajansın en hassas saldırgan siber silahlarının bazılarını ayrıntılarıyla belgeleyen bir NSA yüklenicisi Harold T. Martin III'ü tutukladı. Soruşturmacılar, davanın bu bölümünde varsa Martin rolünü belirlemeye çalışıyor olsalar bu dosyalardan bazıları daha sonra çevrimiçi olarak göründü.

Casusluk Yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle suçlu bulunmaktan suçlu bulunmadı. Yetkililer Martin davasını ABD tarihinde en gizli hırsızlık olarak nitelendirdiler.

Şimdi Martin davasından bir yıldan kısa bir süre sonra  ABD istihbarat ajansları kendi ülkelerinden birinin elinde utanç verici bir uzlaşmaya uğramış olup olmadıklarını belirlemek için acele ediyor.

Ulusal İstihbarat Müdürü ofisteki ABD karşı casusluk eski başkanı Joel Brenner, "Manning ve Snowden sorunlarının bir defaya mahsus olduğunu düşünen herhangi biri, yalnızca yanlış bir yanlıştır" dedi. Ben Franklin ikisi öldüğünde üç kişinin bir sır saklayabileceğini söyledi. Sırlar binlerce kişinin kendilerine erişimi olan sistemlerde paylaşılıyorsa bu artık bir sır değil varlığımızın şartı olarak söyledi.

Silikon Vadisi'nde, sanayi rakamları, hükümetten veya saldırı topluluğundan, WikiLeaks'in böylesine bir hareketinin iş başında olduğuna dair herhangi bir uyarı almadıklarını söyledi. Salı günü öğle saatine kadar, endüstri yetkilileri FBI'dan hala haber almadıklarını söyledi.

CIA  Adalet Bakanlığına  potansiyel olarak zararlı ve yasadışı bir ulusal güvenlik sızıntısının kolluk kuvvetlerini uyaran resmi bir mekanizma - bir suç raporu gönderdi mi belli değil. Böyle bir rapor FBI soruşturmaya nerede başlayacağı ve kimin soracağına dair bir yol haritası sunacaktı. FBI CIA yorum yapmaktan kaçındı.

Araştırmacılar WikiLeaks belgelerinin doğruluğunu doğruladıklarında, cevap vermek için en önemli soru, geçmiş sızıntı problarının gazileri tarafından verilen bilgiye kimlerin erişebildiğidir. FBI WikiLeaksı araştırmak için yıllarca vakit harcıyor ve yetkililer  ABD hükümetinden yeni, iyi yerleştirilmiş bir kaynak alıp almadıklarını anlamak için istekli.

Binlerce sayfalık belgelerin yayınlanmasında WikiLeaks kaynağının eski bir hükümet çalışanı ya da müteahhit olduğunu belirtti. WikiLeaks, belgelerin ilk çıktığını duyururken. Birkaç yüz milyondan fazla satırlık bu olağandışı koleksiyon, mülk sahibine CIA tüm hack kapasitesini veriyor, dedi. Arşiv, eski ABD hükümetinin bilgisayar korsanları ve müteahhitleri arasında yetkisiz bir şekilde dolaştırılmış gibi görünüyor. Bunlardan birisi arşivin bir bölümünü WikiLeaks'e sunmuştur.Eski bir istihbarat yetkilisi, bu iddianın doğru olup olmadığını söyleyerek, başka büyük köstebek avı olacak. Eğer bu doğruysa, bu çok önemli olduğunu açıkladı.

Araştırmacıların başlıca ayrımı mevcut ve eski yetkililere göre, WikiLeaks'in gerçek bilgisayar kodunu ya da bu kod hakkında yeterli ayrıntıları ortaya koyup kaldırmayacağını başkalarının geliştirip hack araçlarının bir kısmını dağıtabileceği olacak. Snowden ve Manning'den gelen sızıntılara dikkat çeken güvenlik arızalarının giderilmesi zorlaştı.

Irak  Afganistan Savaş Günlüğü olarak bilinen WikiLeaks'e belgeler gönderdikten sonra Mayıs 2010 da Irak'ta tutuklanmıştı. Ayrıca, ABD'li bir Apache helikopterinin Bağdat'taki bir grup insana ateş açarak gösterdiği bir video sızdırdı. Mürettebat direnişçileri düşünüyordu. Ölenler arasında Reuters için çalışan iki gazeteci vardı. Ayrıca, Guantanamo kıyılarından 250,000 Dışişleri Bakanlığı'nın kablolarına ilişkin belgeleri sızdırdı.Manning davasına tepki olarak Obama yönetimi potansiyel sızıntıları belirlemek için hükümet görevlilerini ve müteahhitleri eğitmek için tasarlanan Ulusal İnsider Tehdit Görev Gücünü kurarak işin başına geçti.

Eskiden Bradley Manning olarak bilinen Manning, 2013 mahkumiyetinden sonra transseksüel olarak çıktı. Başkanlığının zayıf günlerinde Barack Obama 35 yıllık hapis cezasını hafifletti ve önümüzdeki aylarda serbest bırakılması planlanıyor.

Manning sonrası çabalar Snowden'ın 2013'te hassas toplu istihbarat toplama verileri hakkında bilgi toplaması ve bu materyalleri gazetecilere vermemesi üzerine durmadı. Hükümetin Amerikalıların telefon kayıtlarını nasıl topladığını gösteren bir mahkeme belgesi de dahil olmak üzere bu vahiy, dijital çağda gizlilik ve hükümet gözetimi konusundaki yıllarca süren siyasi tartışmalara yol açtı. Snowden Rusyada yaşayan ABD hükümetinin erişiminden uzak kaldı.

Eski zilyetlik yetkilisi Brenner yeni sızıntıların net etkisinin ABD için ve siber alanda düşmanları arasındaki oyun alanının hızlandırılmasından dolayı bize çok tehlikeli olabileceğini belirtti.

Brenner yeni sızıntının büyük dersinde siber alanda üstünlük kazanma çabasının aslında uzun vadede istikrarı bozabilir olması gerektiğini dedi. Bakan ordumuz ve istihbarat servislerimiz için çok rahatsız edici bir tartışma ancak sanırım gelişiyor. Snowden iddia edilen belgelerle ilgili tartışma yaparak şunları söylüyor. @Wikileaks'in burada olması büyük bir anlaşmadır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.