Yaklaşık 4 milyon vatandaşın icralık borç sorunu büyüyor

Yaklaşık 4 milyon vatandaşın icralık borç sorunu büyüyor

Türkiye genelinde çeşitli sebeplerle özellikle kredili alım ve teminat karşılığı fon sağlama alanlarında yaşanan borçlanmalar için, mağduriyet yaşayan vatandaşların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Dünya genelinde yaşanan ekonomik daralmanın ve özellikle üretim alanında yaşadıkları sorunlar ile dış borçlanma verilerinde artış gösteren ülkelerin iç piyasa düzenlerindeki değişimlerinin etkileri ile milyonlarca vatandaş borç yükünün altına girmek zorunda kalıyor.

Türkiye’de tespit edilen verilere göre son yıllarda artarak devam eden kişisel borçlanma rakamlarında ciddi bir artış yaşandı ve hem bireysel anlamda kredi yükünün altına giren vatandaşların sayısında yükseliş tespit edildi hem de gündelik geçim ve ihtiyaç kredilerinin dışında küçük esnafın da çözüm için ilk başvuru yaptıkları alanın banka kredileri olduğu tespit edildi.

İcra Dosyaları Artıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından, bankaların merkezi olarak alınacak kararlar ile özellikle Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde mağduriyet yaşayan vatandaşlar için baskı uygulanmaması ve kurum özel kararları ile vatandaşların lehine olacak ferahlatacak kararların alınıp uygulanması salık veriliyor.

Gelinen son noktada özellikle kısmi borç alanının dışında vadesiz alımlar harici olarak tespit edilen ve kurumların hukuk bürolarında yer alan icralık dosyaların sayısında da ciddi bir artış yaşandığı açıklandı.

4 Milyon Vatandaş İcra Takibinde

Yapılan araştırmalar neticesinde 2020 Ekim ayı sonu ile birlikte; kısa bir süre sonra yaklaşık olarak 500 bin kişinin daha icra takibine alınabileceği ifade edilirken; edinilen resmi rakamlara göre ülke genelinde 3 milyon 500 bin kişinin şuan için doğrudan dava dosyalarına konu olduğu ve icra takibine maruz kaldığı açıklandı.

Kredi Borçlanmaları Arttı

Bankacılığın vatandaşlar arasında kurduğu en sıcak ilişkiler genellikle kredi sahasında gerçekleşiyor. Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde hemen her hanede bir kredi tahsisi bilgisi yer alırken; 25 Eylül-2 Ekim haftasında tespit edilen rakamlara göre; kredi borçlarının 4 milyar lira arttığı ve hali hazırda var olan kredi borçları ile birlikte elde edilen meblağın 810 milyar TL’ye yükseldiği beyan edildi.

Ayrıca kurum ve şahıs olarak ayırmadan tarandığında elde edilen verilere göre; icralık olmak üzere hukuki işlem başlatılan dosyaların sayısının 22.9 milyon olduğu açıklandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.