Yanlış KPSS Tercihi Yapanların Puanları İptal

Yanlış KPSS Tercihi Yapanların Puanları İptal

Kasıtlı yada kasıtsız yanlış tercihte bulunan adaylar, 2017 ve 2018 yıllarındaki merkezi atamalarda tercih işlemlerine katılamayacaklar. Peki doğru tercih işlemleri nasıl yapılmalı.

Devlet Personel Başkanlığı 'nca ÖSYM Başkanlığına sunulan 2016/2 KPSS tercih kılavuzunda belirtilen kadro sayısı bir hayli az oldu. KPSS sınavında yüksek puan aldığını düşünen adaylar çok az sayıda kadro yayınlanması nedeniyle üzgün.

Bazı adayların tercihler konusunda bilgisizliği kişileri yanlış tercihlere itmektedir. Adayların yayınlanan kılavuzu dikkatlice inceledikten sonra tercih yapması gerekmektedir.

ÖSYM tercihleri yapılırken yalnızca öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program alan, dal bazında kontrol nitelik arandığı adaylar tarafından düşünülmektedir.. Örneğin ortaöğretim mezunu olan bir aday lisans düzeyinde kadroyu, erkek olmak şartı aranan kadroyu bir bayan veya mühendislik mezunu olma şartı aranan kadroyu bir öğretmenlik mezununun tercih etmesi mümkün değildir. ÖSYM sistemi buna izin vermemekte olup, sistem tarafından bu engellenmiştir.

Fakat kadroların yanlarında belirtilen nitelik kodlarında ingilizce, ehliyet, sertifika, bonservis gibi belge şartları da bulunmakta olup, bu şartların kontrolü yapılamadığı bilinmektedir.

Bu durumda örneğin İngilizce şartını karşılamayan biri, bu şartı isteyen bir kadroyu tercih ederse, puanı tutması halinde yerleşe bilmektedir. Fakat, ÖSYM'nin görevi tercihler sonucunda adayları puana göre yerleştirmek. Atamayı kurumlar yapılacağı için kılavuzun nitelikler bölümünde yer alan belgeler kurulmar tarafından istenecektir. KPSS puanıyla yerleşen aday, ilgili kuruma belgeyi sunamayacağı için ataması yapılmayacaktır.

KPSS yönetmeliğinin ilgili hükümleri çerçevesinde KPSS merkezi atamalarda yerleşen adayların puanları geçersiz olacağı için 2018 yılında yapılacak olan sınavlara kadar tercih hakları bulunmayacaktır.

KPSS 2016 Tercihleri Nasıl Yapılacak

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum