Yargıdan Öğretmenler İçin Eş Tayini Kararı

Yargıdan Öğretmenler İçin Eş Tayini Kararı

Edirne Enez’de görev yapan bir öğretmen eşinin Edirne Merkez’de çalışması nedeniyle eş durumundan tayin istedi.

Ancak atama talebi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından reddedildi. Bu talep karşısında hakkını aramaya karar veren öğretmen Edirne İdare Mahkemesine başvurdu. Ancak bu başvurunun neticesinde de herhangi bir netice alınamadı ve talebi mahkeme tarafından da reddedildi. Ancak bu kararla da pes etmeyen öğretmen kararı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne taşımaya karar verdi ve istinaftan istediği kararı almayı başardı.

Aile Birliği Devletin Temelidir

Bölge idare mahkemesi kararında aile birliğinin devletin temeli olduğu ifade edildi. Böylelikle eşi belediyede çalışan öğretmenin merkeze atamasının kabul edilmesi gerektiğine hükmedildi. Belediyede memur olarak çalışan eşinin merkezden başka bir yerde çalışamaz olması da bu atama talebinin kabul edilmesinde önemli bir rol oynadı.

Emsal Teşkil Edecek

Bu kararın eş durumundan tayin isteyen öğretmenler için de emsal teşkil etmesi bekleniyor. Bu sayede her ne gerekçe ile olursa olsun aile birliğinin sarsılmasına izin verilmeyecek. Ayrıca Bölge İdare Mahkemesi ’nin kararında Milli Eğitim Bakanlığı ’nın gerekçe gösterdiği boş kadro olmaması durumu da ele alındı ve tercihlerde açılan okula başka bir öğretmenin atanmamış olması kadronun halen olduğu anlamına geldiği açıkça belirtildi. İşte bu karar aynı gerekçe ile reddedilen binlerce öğretmen için de emsal olma niteliği taşıyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.