Yaşlılık Aylığı Geri İstenebilir Mi?

Yaşlılık Aylığı Geri İstenebilir Mi?

Anayasa Mahkemesinin Bugünkü Resmi Gazete ile İlan Ettiği Kararda Başvurucuya Ödenen Yaşlılık Aylığının Geri İstenmesi Mülkiyet Hakkına Aykırı olduğunu karara bağladı.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda öğretmen olarak görev davacı aynı zamanda görevinden arta kalan zamanlarda  serbest avukatlık faaliyetinde bulunmuş ve davacı Emekli sandığı yanında 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu 86. maddesi kapsamında topluluk sigortası tabi olarak avukatlık hizmetlerinden dolayı pirim ödemesi yapmıştır.

Davacı öğretmenlikten emekli olmuş ve Emekli Sandığı tarafından davacıya emekli aylığı bağlanmış ve bu tarih sonrasında Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) tarafından emekli öğretmene ödemiş olduğu topluluk sigortası kapsamında yaşlılık aylığı da ödenmeye başlamış ve aynı anda iki aylık almıştır.

SGK İstanbul İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen idari işlemle Avukatlık kanununun 188. maddesine atıfta bulunularak davacının aynı zamanda emekli sandığından da yararlandığı gerekçesiyle topluluk sigortası kapsamındaki yaşlılık maaşının ödemesi durdurulmuştur.

İl Müdürlüğü 31 Mart 2008 tarihli başka bir yazıyla davacıdan 33.096,12 TL kendisine ödenen topluluk sigortası kapsamında yaşlılık aylığı ödemesinin  geri ödemesi talep edilmiştir.

Davacı 12 Ağustos 2008 tarihinde 7. İş Mahkemesinde tarafından geri istenilen yaşlılık aylığı ödemesini  dava etmiş ve dava dilekçesinde aldığı emekli aylıklarının ödediği topluluk sigortası primlerinin neması niteliğinde olduğunu ve kesilemeyeceğini ileri sürmüştür.

Anılan Mahkeme ise Emekli Sandığına  tabi olarak çalıştığı sürelerde yatırılan topluluk sigortası primlerinin geçerli olmadığı ve ayrıca Emekli Sandığına tabi olarak emekli olunduktan sonra topluluk sigortasına tabi olunmasının mümkün olmadığına karar vermiştir.

Davacı Anayasa Mahkemesine başvurmuş ve Anayasa Mahkemesi konuyu Anayasanın Mülkiyet Hakkı  maddesi gereğince değerlendirmeye alarak Açıkça dayanaktan yoksun olmadığı ve kabul edilmezliğine karar verilmesini gerektirecek başka bir neden bulunmadığı anlaşılan mülkiyet hakkının hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna karar verilmesi gerekir. Şeklinde karar vermiştir.

Anayasa Mahkemesi Kararın tam metnini görmek için Tıklayınız.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.