Yazılı Sınavda Adaylara 100 Üzerinden 1-2-3 Puanlar Verildi

Yazılı Sınavda Adaylara 100 Üzerinden 1-2-3 Puanlar Verildi

Kamuda atamalarda yazılı sınavda adaylara en düşük ve en yüksek puanlar 1, 2 ve 3 puan oldu. İşte kamu üniversitesi öğretim görevlisi alımı detayları.

Geçtiğimiz kasım ayında resmi gazetede yayımlanan ve kamu üniversitesi tarafından da yazılı sınavı gerçekleştirilen öğretim elemanı alımı ilanında özellikle sertifika şartı da bulunuyordu. Bazı atamalarda yer alan ve sadece bazı adayların başvurabildiği ve kişiye özel ilan olarak kamuda personel alımı ayrı bir konu. Bu haberimizde yazılı sınavda adaylara en yüksek 3 puan en düşük de 1 puan verilmesi sorununa değineceğiz.

1 kadroluk alım için 10 kişi yazılı sınava girdi

Ön değerlendirme sonuçlarında 17 kişilik başvuruda 10 kişi ayzılı sınava girmeye hak kazanmıştı. Afyon Kocatepe Üniversitesinde yapılan yazılı sınava da 10 kişiden 4'ü katılmamıştı. Geriye kalan 6 kişiye ise yazılı sınavda en yüksek 3, en düşük 1 puan verildi.

personel-adaylar.jpg

Tüm adaylar başarısız sayıldı

Sınava katılmaya hak kazanan tüm adaylara çok düşük yazılı notu verilmesi sonucu adaylar başarısız oldu.

Adayların mevzuat gereği 65 puan alması gerekirken ve adayların diğer gerekli puanları da yüksek olmasına rağmen düşük yazılı notundan dolayı 1 kadrolu atamada kazanan olmadı. Yazılı sınavda düşük puan verilmesinden dolayı adayların puanları 57i 55, 53, 52 ve 49 olarak kaldı. 65'i geçemeyen tüm adaylar başarısız oldu. Örneğin 57 ortalaması olan adaya yazılı puanı 2 olacağına 27 puan verilseydi başarılı olacaktı.

personel-atama-yazili.jpg

Adayların diplomaları, puanları yerine yazılı geçerli sayıldı

Bu öğretim görevlisi alımında adayların diploma yeterlilikleri olmalarına rağmen, istenen sertifikayı sağlamalarına rağmen, ALES ve Yabancı dil puanları da yeterli olmasına rağmen üniversite jürisinin hazırladığı yazılıda 1 ile 3 puan almalarından dolayı başarısız olmaları kamuda hayal kırıklığı yaratmıştır.

Bu ve buna benzer gerek sözlü gerek yazılı sınavlarda yer alan yanlış uygulamalar adayların mağduriyetine yol açmaya devam ediyor. Adaylar bu atamada da bu kadar düşük puan almalarının altındaki soru işaretini merak etmektedir. Mevzuat gereği de  "Raportör olarak belirlenen üye, yazılı ve sözlü sınavların soru ve cevaplarını tutanak altına alır." hükmünden dolayı sınav soru ve cevapları ile puanlamaların adayların erişimine açılması gerekiyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum