Yeni Çipli Kimlik Kartı için Başvur

Yeni Çipli Kimlik Kartı için Başvur

İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Avrupa Birliği Uyum ve Vizesiz Avrupa Ülkelerine Seyahat edebilmesi için proje tamamlanmıştır.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa Birliği’ ne (AB) uyum ve vizesiz şekilde Avrupa Ülkelerine seyahat edebilmek ve bir çok yönlü olacak çipli kimlikler vatandaşı rahatlatacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yapılan çalışmalar çipli kimlikler için başvuru ne zaman hangi tarihte yapılacağı olarak planlamalar tamamlanmış buna göre ücretli verilecek çipli kimlik kartları 1976 yılından bu yana kullanılan nüfus cüzdanlarının yerine çok özellikli kimlik kartı olacak.

Çipli kimlik kartlar ve yenilikler neler : Çipli kimlikler bir nevi kredi kartlarına benzeyecek olup kaybolduğunda veya çalındığında vatandaş anında bloke ettirebilecek. Yeni çipli kimlik kartları 10 yıl boyunca geçerli olacak. Çipli kimlik kartları erkek ve kadınlar için tek tip renkte olacak. Çipli kartlarda kişinin parmak izi, avuç içi, damar bilgisi ve parmak izi olacak. Vizesiz yurtdışına seyahat eden vatandaşlar çipli kimlik kartları pasaport yerine geçebilecek. Çipli kartlar ile okul, emniyet, hastane, eczane ve bankalardaki sistemlere entegrasyonu sağlanmış olup tüm işlemleri yapa bilecek. Bunun yanı sıra e-devlet sistemine entegre edilerek PTT’ den e-devlet şifresi almadan sisteme giriş yapabilecek. Çipli kimler elektronik imza özelliğine sahip olacak. Din bilgisinin çipli kimlikte kişinin inisiyatifine bırakılacak ve sığ tartışmaları sonlandıracak.

Çipli kart ücreti ne kadar : İçişleri Bakanlığının çipli kimlik kartları proje kapsamında kimliğini yenilemek isteyen vatandaşlardan 8 TL olarak belirtildi. Kimliğin değiştirilmesi veya doğum halinde ise 15 TL ödemesi olacak. Kaybolması çalınması halinde ise vatandaş 30 TL ödeyecek.

Yeni çipli kart müracaatı : Yeni çipli kimlik kartı almak için öncelikle müracaat rendevu 199 nolu Alo nüfus hattından alınacak. Merkez ve ilçe nüfus müdürlüklerine müracaat edilebilir. 15 yaş üstü vatandaşlar bir adet fotoğraf ile baba ve annesi ile müracaat edebilecek. 18 yaş üstü vatandaşlar ise kendileri müracaat edebilecek. İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine Çipli kimlik kart başvurusu yapan vatandaşlar İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğüne sistem üzerinden gönderilip, kişinin adresine gönderilmektedir.

Kimlik kartı başvurusunda istenen belgeler : Nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet, avukat kimlik kartı, uluslar arası aile cüzdanı, askeri kimlik ve basın kartı gibi veya muhtarlıkça onaylı talep belgesi kimlik yerine geçebilecek fotoğraflı belgi ve son altı ay içerisinde biyometrik fotoğrafı ile başvuruda bulunabilir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.