Yeni Düzenleme: Vatandaşa 1.500 TL Destek Verilecek

Yeni Düzenleme: Vatandaşa 1.500 TL Destek Verilecek

Komisyonda kabul edilen düzenleme ile pek çok konu üzerinde değişiklik yapılıyor. Çiftçilerin tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırması, ücretsiz izne çıkan vatandaşlara 1500 TL destek verilmesi gibi konular bulunuyor. İşte detaylar…

Komisyonda kabul edilen yeni düzenleme ile beraber bir dizi değişiklik yapılıyor. Ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara 1500 TL destek verilmesi, çiftçiler için Tarım Kredi Kooperatif borçlarının yeniden yapılandırılması, gayrimenkul satış komisyonlarının fiziksel ortam dışında çevrimiçi ortamda yapılması gibi pek çok konu bulunuyor.

Ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara 1500 TL

Ramazan ayı boyunca paket servisi hizmeti verecek lokanta, restoran ve kafe çalışanlarının ücretsiz izne ayrılan personellerine, 1500 TL destek verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı destek paketi ile beraber çalışanlar, desteğin ne zaman başlayacağını ve başvuru detaylarını merak ediyordu.

Verilecek desteğin detayları bugün belli oldu. Verilen teklifte, yiyecek ve içecek sektörü içerisinde faaliyet sürdüren işletmelerde, Mart 2021 tarihi itibariyle çalışan ve ücretsiz izne ayrılan vatandaşlardan, uygulanan nakdi ücret desteğini almayanlara, 2021 yılı Nisan ve Mayıs aylarında uygulanmak üzere, ücretsiz izne ayrıldığı günler için günlük 50 TL ödenmesi öngörülüyor. Başvurular, ücretsiz izne ayrılan çalışanlar için işletme sahipleri tarafından yapılacak.

Bu dönem içerisinde, ücretsiz izne ayrılan çalışanların, işveren hissesi primlerinin tamamı, Sosyal Güvenlik Kurumu İşsizlik Fonundan karşılanacak.

Çiftçiler için sevindiren haber

Kabul edilen teklifte, çiftçi kredileri için de kararlar bulunuyor. Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen ve ödenmesinde güçlük çekilen borçlar için çiftçilere yapılandırma imkanı doğuyor. 2020 Aralık ayı itibariyle, borcu bulunan ve ödemekte güçlük çeken çiftçiler, teklifin kabul edilmesinin ardından 3 ay içerisinde başvuru yaparak, yapılandırma imkanından faydalanabilecek.
İlk taksit, toplam borcun yüzde 30’u şeklinde, 2021 Ekim ayında ödenecek şekilde planlanacak. Sonraki ödemeler ise eşit taksitler halinde 2022 Ekim ayından başlayacak şekilde, 3 yıl içerisinde tamamlanacak. Yapılandırma için başvurular e-Devlet üzerinde yapılabiliyor.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.