Yeni Eğitim Döneminde Burs Verecek Kurumlar

Yeni Eğitim Döneminde Burs Verecek Kurumlar

2017-2018 eğitim öğretim döneminin başlamasına çok az bir süre kaldı. Bu süre içerisinde de öğrenciler burs veren kurumlar arayışlarına girdiler. İş İlanları Kariyer Haber Sitesi olarak 2017-2018 burs veren kurumlar listesini hazırladık. İşte burs veren k

Burslar; ortaöğretim, üniversite, yüksek lisans öğrencilerine verilmektedir. İlköğretim öğrencileri için Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’ndan faydalanabilmektedir.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na başvuru yapan ilköğretim ve lise öğrencileri sınavda başarılı olmaları durumunda 3 aydan 3 aya burs almaktadır. Alınan burs devlet tarafından verilmekle beraber tamamen karşılıksızdır.

İlköğretim ve lise öğrencileri dışında en çok burs arayışı içinde olan kesim üniversite öğrencilerin bulunduğu kesimdir. Üniversite öğrencilerine burs sağlayan birçok kurum ve kuruluş, kişi, vakıflar yer almaktadır.

Üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar arasında ilk sırada Kredi ve Yurtlar Kurumu yer almaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na burs başvurusu yaptıktan sonra aylık 425 TL (2017 güncel fiyatı olmakla beraber her sene zam gelmektedir) burs verilmektedir. Kredi ve Kurtlar Kurumu geri ödemeli kredi vermektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü de üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar arasındadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmak isteyen yükseköğrenim öğrencilerin 15 Eylül-30 Ekim 2017 arasında başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Türk Eğitim Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, TÜBİTAK gibi kurumlar da üniversitesi öğrencilerine burs vermektedir. Öğrencilerin bu konuda dikkat etmesi gereken en önemli konu ise bazı bursların KYK bursu almasına engel olmasıdır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.