Yeni Siparişler Alınamıyor! 8000 TL Maaşla Çalışacak İşçi Yok

Yeni Siparişler Alınamıyor! 8000 TL Maaşla Çalışacak İşçi Yok

Ülkemizde kronik hale gelen iş beğenmeme sorunu maalesef üretimi de olumsuz etkilemeye başladı. Sektör temsilcileri bu durumdan şikayetçi.

Şöyle ki, Anadolu'da birçok sektör ve işletme, maaşları 8 bin TL'ye kadar çıkardı. Ancak yine de çalışacak eleman bulamıyorlar. Buna bağlı olarak üretim ve gelir azalıyor. Yeni siparişler de alınamıyor.

Kapasiteler artıyor ancak eleman yok

Ülkemiz yeni dönemde üretim ve ihracat odaklı büyüme modeline geçti. Sektörler de buna paralel olarak kapasitelerini hızla artırıyorlar. Ancak iş dünyası, maaşların 8 bin TL civarına çıkmış olmasına rağmen çalıştıracak eleman bulamamaktan şikayetçi.

tersane.jpg

Yalova ilinde faaliyet gösteren Tersan Tersanesi, dünyanın birçok ülkesine gemi imalatı yapıyor. Tersaneden, yılda 6 tane dev boyutlarda gemi çıkıyor. Burada inşa edilen gemilerin her birinden ülkeye 25 milyon Euro döviz girişi sağlanıyor.

Eleman bulabilsek 8000 tl maaş vereceğiz! Ama yok

Fakat tersanede eleman sıkıntısı yaşanıyor. Özellikle yetişmiş, vasıflı kaynak ve montajcı elemanlarına ihtiyaç duyan tersane, 8 bin liraya çalışacak eleman bulamıyor. Tersanenin Planlama Müdürü Şükrü Eren "Yüksek teknolojiye sahip balıkçı, yolcu, kargo gemileri yapıyoruz. Gemi inşa sanayiinin temelinde kaynak var. Paslanmaz ve argon kaynak bilen, kaynak konusunda uzmanlaşmış personele ihtiyacımız var. Mobilya ve panel montajlarında da yetişmiş eleman lazım. Bu elemanlarda maaşlar 8 bin liraya kadar çıkıyor. Bulabilsek, bu paraları vereceğiz, ama yok!" ifadelerini kullandı.

Tüm sektörlerde bu sıkıntı mevcut

Yine üretim sektöründe faaliyet gösteren ayakkabı imalatçısı bir vatandaşımız, "Yaklaşık 30 yıldır sektördeyim ve 15 yıldır imalat konusunda çalışmalar yaptığını belirterek, Dünyanın birçok ülkesine ayakkabı ihracatı yapıyoruz. Örnek olarak Cezayir, Irak, Azerbaycan ve Rusya gibi ülkelere gönderiyoruz. Ürün yetiştiremiyorum. Siparişlerim çok fazla. Aylık 8 bin lira maaş vermemize rağmen, işçi bulamıyoruz. Bu sıkıntıyı sadece biz ayakkabı sektöründekiler değil, diğer sektördeki işverenler de yaşıyor" dedi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
66 Yorum